null

Kursy komputerowe dla Seniorów – Senior XXI wieku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Starszy siwy Pan w białej koszuli siedzi ze starszą Panią w blond włosach i czerwonej bluzce przed laptopem, obydwoje się uśmiechają, po bokach białe filiżanki.

Ruszają zapisy na szkolenia komputerowe dla Seniorów realizowane w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2022 „Senior XXI wieku - kurs obsługi komputera dla mieszkańców w wieku 65+”. Kurs dedykowany jest dla osób chcących rozwijać swoje umiejętności w zakresie posługiwania się różnymi urządzeniami technologicznymi, korzystania z usług w sieci i załatwiania spraw urzędowych przez Internet oraz obsługi aplikacji i z zasad bezpieczeństwa w sieci.

- Projekt ma na celu poprawę funkcjonowania ludzi w tej grupie wiekowej w świecie, w którym technologia i informatyzacja odgrywają kluczową rolę. Ma przede wszystkim przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób starszych, przygotować ich do funkcjonowania w cyber świecie oraz umożliwić swobodne korzystanie z e-usług, także tych ułatwiających im kontakt z bliskimi osobami i rodziną lub załatwienie spraw urzędowych – uzasadnia autor projektu.
 
W lipcu i sierpniu zaplanowane zostały cztery kursy z obsługi komputera, na każdy przyjętych może być do 15 osób. W każdym z nich zaplanowano również 15 spotkań, po dwa spotkania tygodniowo, każde trwające trzy godziny zegarowe. W efekcie, uczestnicy kursów poczują się pewniej podczas korzystania z komputera, internetu i innych urządzeń cyfrowych. Zdobyte lub pogłębiona wiedza i umiejętności pomogą im w zwiększeniu aktywności społecznej i nauczą bezpiecznego korzystania z sieci, a także zwiększą dostęp do wiedzy, poszerzą możliwości rozwoju osobistego i zainteresowań.
 
- Zgłoszony pomysł dotyczący kursów komputerowych dla Seniorów, jest bardzo dobrze przemyślany i cieszę, że możemy go realizować. To będzie duża dawka praktycznej wiedzy dotycząca funkcjonowania rozwiązań mobilnych i umiejętności ich wykorzystania w codziennym życiu. Dwa lata pandemii pokazały jak ważna jest umiejętność korzystania z wprowadzanych nowości typu mobilne aplikacje, bankowość elektroniczna, urzędowa czy zakupy przez internet. Dzięki tym kursom, nasi Seniorzy będą mogli być w tych sprawach bardziej samodzielni, co na pewno podniesie jakość ich życia – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
 
Spotkania podzielono tematycznie. Na początku, w programie przewidziano zajęcia mające na celu utrwalenie wiedzy z zakresu obsługi komputera, korzystanie z programów word, excel i innych edytorów tekstów, w dalszej kolejności pogłębiana będzie wiedza dotycząca narzędzi google, korzystania z poczty, dysku i chmury. Trzy spotkania poświęcone będą wyborze i obsłudze smartfonów, instalowaniu i korzystaniu z aplikacji, edycji zdjęć oraz nagrywaniu i udostępnianiu filmów.
 
Dużym ułatwieniem dla seniorów będzie nauka korzystania z bankowości elektronicznej, realizowania spraw urzędowych przez internet oraz założenie i posługiwanie się profilem zaufanym. Pomocna w codziennym życiu będzie także umiejętność robienia zakupów w sieci, rezerwacji biletów w sieci czy korzystania z systemu rezerwacji książek w bibliotece, e-booków i obsługi ich czytników.
 
Dwa ze spotkań poświęcone zostaną rozrywce, w tym obsłudze komunikatorów internetowych: Skype, Messenger, What’s App, Zoom. Będzie możliwość założenia konta na Facebooku, a dla chętnych na Twitterze i Instagramie oraz o innych aplikacjach wykorzystywanych do autopromocji. O tym, że nie trzeba posiadać telewizora, aby oglądać ulubione filmy i seriale prowadzący kursy będą mówić na 11 spotkaniu. Newsów i muzyki także można posłuchać w Internecie. Gdzie i jak? O tym także będzie na jednym ze spotkań.
 
W programie znalazły się także ćwiczenia z podłączania różnych urządzeń, z przesyłania plików z telefonu do komputera, nagrywania i zgrywania z pen-drive oraz o tym jak przesyłać duże pliki bez utraty jakości. Jedno z ostatnich spotkań poświęcone zostanie bezpiecznemu poruszaniu się w Internecie, zagrożeniom społecznym, jak próba wyłudzenia danych osobowych, kradzieży hasła do bankowości elektronicznej czy zabezpieczeniem się przez wyłudzeniami i oszustwami internetowymi.
 
Kursy odbywać się będą w czterech żoliborskich szkołach podstawowych:
·       SP nr 65 przy ul. Mścisławskiej 1,
·       SP nr 68 przy ul. Ot-Ota 5,
·       SP nr 92 przy ul. Przasnyskiej 82
·       SP nr 392 przy al. Wojska Polskiego 1a.
 
Pierwsze zajęcia ruszają 6 lipca.
Harmonogram zajęć oraz ramowy program dostępne są pod tym  linkiem.
 
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 531 025 226.
Plakat z grafiką dwojga seniorów po lewej Pani w blond włosach po prawej Pan w siwych, siedzą przy biurkach a przed sobą mają laptopy, żółte tło z niebieskimi napisami: Rada i Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zapraszają na bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów 65+, poniżej napis Senior XXI wieku, Lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 65 w Warszawie, ul. Mścisławaska 1 w Warszawie, Szkoła Podstawowa Nr 68 w Warszawie, ul. Or-Ota 5 w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 92 w Warszawie, ul. Przasnyska 18a w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 392, al. Wojska Polskiego 1a w Warszawie, Na samym dole: Uwaga ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy. Poniżej ikona telefonu a obok numer: 531025226. Na samym dole ustawione poziomo 3 loga: CDP, zakochaj się w Warszawie na Żoliborzu, Budżet Obywatelski.