null

71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 strzałem w tył głowy, po torturach i sfingowanym procesie komunistycznego sądu w areszcie śledczym na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

W 71 rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele władz Dzielnicy Żoliborz w osobach: Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza, Piotr Wertestein-Żuławski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz oraz mieszkańcy Żoliborza, złożyli kwiaty pod pomnikiem wielkiego Polaka w al. Wojska Polskiego. Rotmistrz Witold Pilecki znany jest na całym świecie. Żył w czasach, w których historia dramatycznie doświadczała państwa i narody, a jednostki stawiała przed koniecznością podejmowania trudnych życiowych wyborów. To właśnie osobiste wybory rotmistrza, jako Polaka i żołnierza, sprawiły, że został zaliczony przez historyków do sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w okresie drugiej wojny światowej. Jego czyny i dokonania czynią zeń postać wyjątkową, niepowtarzalną. Poprzez pryzmat jego losów możemy opowiedzieć całą historię, o tragicznym doświadczeniu niemieckiego narodowego socjalizmu, ale także sowieckiej okupacji.

71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Najbardziej jednak znany jest jako ten, który 19 września 1940 r. dał się dobrowolnie aresztować Niemcom, aby dostać się w celach wywiadowczych do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Mieszkał wówczas w al. Wojska Polskiego 40. Pierwszą wiadomość z KL Auschwitz, opisującą tragiczne warunki panujące w obozie, Pilecki przesłał do Warszawy już w październiku 1940 r. Kilka tygodni później wiadomość przekazana została Komendantowi Głównemu ZWZ-AK gen. Stefanowi Roweckiemu „Grotowi” i na jego rozkaz przesłana do Londynu. Zagrożony dekonspiracją w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zbiegł z obozu, by osobiście złożyć meldunek o sytuacji panującej w obozie Komendzie Głównej AK. Następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim w szeregach Zgrupowania AK „Chrobry II”.

Witold Pilecki został zrehabilitowany dopiero w 1990 r. Po przeprowadzonych w 2012 r. ekshumacjach ustalono, że mógł być pochowany w Kwaterze na Łączce na Wojskowych Powązkach w Warszawie, gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć po nich zginęła. Jednak dotąd jego szczątków nie zidentyfikowano.

71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
Zobacz galerię (5 zdjęć)
71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego