null

8200 cebul żonkili na Żoliborzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Burmistrz Paweł Michalec w niebieskiej kurce z przypinką, w ręku trzyma cebulki, które sadzi razem z dzieckiem w żółtej koszulce

Na zieleńcu w pasie drogowym przy placu Wilsona na wprost wejścia do Parku im. S. Żeromskiego blisko 100 uczniów żoliborskich szkół i przedszkoli wraz z opiekunami zasadzili cebule żonkili. Kwiaty stworzą wiosną żółte Pole Nadziei, które ma przypominać o podopiecznych hospicjum Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej cierpiących na nowotwory.

Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy włączył się tym samym do akcji organizowanej przez Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej.
 
- Pola Nadziei to akcja, która narodziła się w Anglii latach 60. w hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. Ta idea rozprzestrzeniła sią następnie na cały świat. Z jednej strony ma na celu propagowanie wśród społeczeństwa  idei hospicyjnej oraz idei opieki nad ludźmi ciężko chorymi i umierającymi, a z drugiej stanowi pomoc w zbieraniu środków na opiekę hospicyjną. To dzięki temu dwukierunkowemu działaniu, możemy dawać opiekę ludziom w tym okresie, w którym jej najbardziej potrzebują – mówi dyrektor Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej ksiądz Władysław Duda.
 
- To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia nasza wspólna akcja. Bardzo chętnie włączyliśmy się w kampanię na rzecz podopiecznych Hospicjum Domowego chorujących na nowotwory. Szczególnie ważne jest dla nas zaangażowanie naszych uczniów, od najmłodszych przedszkolaków, po tych już znacznie starszych ze szkół średnich i wymiar edukacyjny całego wydarzenia – uzupełnia Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
 
Pola Nadziei to międzynarodowa akcja pomocy dla hospicjów, w którą włączają się nie tylko pracownicy hospicjum, ale także dzieci i młodzież. Akcja ma wymiar edukacyjny i ma uwrażliwiać społeczeństwo na los osób terminalnie chorych na nowotwory oraz wspierać pozyskiwanie środków finansowych na utrzymanie hospicjów. Natomiast żonkile to międzynarodowy symbol nadziei i pamięci.
 
Dzielnica Żoliborz ufundowała 500 sztuk cebulek kwiatów żonkili, które żoliborscy uczniowie posadzili na zieleńcu w pasie drogowym przy placu Wilsona od strony wejścia do Parku im. S. Żeromskiego. Na zaproszenie urzędu pozytywnie odpowiedział także Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który nie tylko przygotował miejsce do nasadzeń, ale ufundował także dodatkowych 7700 cebulek żonkili.
 
- Cieszy nas, że w ten sposób możemy wspierać kampanię, która ma na celu promowanie idei wolontariatu i niesienie pomocy podopiecznym hospicjów – dodaje Monika Gołębiewska-Kozakiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
 
W sumie na zieleńcu w pasie drogowym przy placu Wilsona obejmującym 234 m2 powierzchni posadzonych zostało 8200 cebulek. Kwiaty zakwitną wiosną przyszłego roku.
 
W akcji uczestniczyli zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska, burmistrz Żoliborza Paweł Michalec i jego zastępcy Renata Kozłowska oraz Agata Marciniak-Różak, dyrektor Archidiecezjalnego Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej ksiądz Władysław Duda wraz z pracownikami oraz uczniowie 13 żoliborskich placówek edukacyjnych wraz z opiekunami.
Zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Renata Kaznowska w żółtej bluzce z kwiatkiem naciągniętej na kurtkę obok 3 dzieci w takich samych koszulkach po prawej stronie klęczy reporterka z mikrofonem RMF.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Burmistrz Paweł Michalec w niebieskiej kurce z przypinką, w ręku trzyma cebulki, które sadzi razem z dzieckiem w żółtej koszulce
Zastępca burmistrza Agata Marciniak-Różak w okularach, kuca na trawie na wysokości dziecka
Zastępca burmistrza Renata Kozłowska podaje dziecku cebulkę żonkila.
Tłum młodzieży i dorosłych, część ma żółte koszulki, niektórzy trzymają w rękach transparenty z numerami szkoły.