null

Akcja Żonkile przypomina o powstaniu w getcie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Symboliczny żonkil jako symbol powstania w Gettcie Warszawskim

19 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na epidemię, w tym roku wolontariusze nie będą rozdawać mieszkańcom papierowych żonkili. Upamiętnienie tego ważnego w historii naszego miasta wydarzenia odbędzie się w przestrzeni Internetu.

Akcja Żonkile co roku przypomina o powstaniu w getcie warszawskim, a żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Ta inicjatywa ma sprawia sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz jednym z elementów, kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej - Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Oddajmy hołd w sieci

Obecna, trudna sytuacja wymusiła konieczność zmiany formuły akcji. W trosce o zdrowie warszawiaków oraz wolontariuszy, którzy 19 kwietnia mieli rozdać na ulicach Warszawy dwieście pięćdziesiąt tysięcy papierowych żonkili, podjęto decyzję o przeniesieniu inicjatywy do Internetu. Nie odbędą się również oficjalne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

Jednak w czasie potrzeby zachowania szczególnej odpowiedzialności za siebie i innych, hasło akcji "Łączy nas pamięć" nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu.

Muzeum udostępnia szablon żonkila - kwiatek można wydrukować i złożyć. Zdjęcie z żonkilem należy umieścić w mediach społecznościowych i oznaczyć hasztagami: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. Dostępna jest również nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Będzie można także podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Zawyją syreny alarmowe

Dla upamiętnienia 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w niedzielę, 19 kwietnia, o godz. 12.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Syreny zostaną uruchomione na podstawie polecenia Prezydenta m.st. Warszawy. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 30 sekund.