null

Wiosenne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie rudego lisa z profilu, w tle zielona łąka.

Przez najbliższe trzy tygodnie w województwie mazowieckim będzie trwała akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy Warszawy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Od 25 marca do 16 kwietnia 2023 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii i Powiatowi Lekarze Weterynarii przeprowadzą akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą natomiast zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka. Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii.
Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy mieszkaniec, który miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem medycyny.