Będzie jaśniej przy ul. Braci Załuskich

Już wkrótce przy ulicy Braci Załuskich wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 267 pojawią się nowe latarnie. Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisał umowę na realizację projektu z Budżetu Obywatelskiego 2022, który zakłada doświetlenie trzema latarniami chodnika, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych w okresie jesienno-zimowym.

- Najbliższe latarnie są jedynie przy przejściach dla pieszych oddalonych od siebie o blisko 100 m oraz wzdłuż łuku ulicy od strony parku Sady Żoliborskie. Niestety te latarnie za sprawą drzew nie są w stanie doświetlić ciągu pieszego wzdłuż szkoły. (...) Sporo osób porusza się na rowerach czy hulajnogach - w półmroku łatwo o kolizję, zwłaszcza gdy rodzice z młodszymi dziećmi czekają przed szkołą na odbiór starszego rodzeństwa. (...) Nowe oświetlenie znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych (dzieci, dorosłych, rodzin z dziećmi). Chodnik przed SP267 to nie tylko dojście do szkoły, ale i droga pieszych wzdłuż ulicy Braci Załuskich – argumentują autorzy projektu.

Na nowe latarnie z wybrane w projekcie BO 2022 pn. „Oświetlenie chodnika przy SP267 (ulica Braci Załuskich)” zagłosowało 709 mieszkańców Żoliborza. Ich montaż realizowany będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj” i ma być ukończony w połowie grudnia.

- Konkurs ofert na realizację tego projektu z budżetu obywatelskiego musieliśmy ogłaszać dwukrotnie. Za pierwszym razem otrzymane propozycje znacząco przekraczały budżet, którym dysponujemy na to zadanie. Dlatego musieliśmy ponowić zapytanie ofertowe. Wyłoniona w nim firma, w pierwszej kolejności zajmie przygotowaniem dokumentacji projektowej, co powinno zająć nie więcej niż 4 miesiące. Natomiast same prace budowlane zajmą kolejny miesiąc. Doświetlenie części ulicy Braci Załuskich przy Szkole Podstawowej nr 267 powinno być gotowe pod koniec roku – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Spółka Jimmy J. Cichocki, J. Zandberg, która będzie realizowała prace, odpowiedzialna jest za wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych zgód, opinii i uzgodnień, ułożenie kabli, zakup i montaż latarni oświetleniowych typu parkowego oraz podłączenia ich do istniejącej linii energetycznej. Nowe latarnie będą także oznaczone logo Budżetu Obywatelskiego.

Wykonawca został zobowiązany również m.in. do ochrony istniejącego drzewostanu oraz utrzymania porządku w trakcie realizacji robót, systematycznego porządkowania miejsc wykonywania prac i uporządkowania terenu po ich zakończeniu. Umowa opiewa na kwotę 52 918,54 zł.

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 na Żoliborzu w trakcie realizacji są jeszcze dwa projekty infrastrukturalne: „Jaśniej na ul. Broniewskiego” realizowany przez Zarząd Dróg Miejskich oraz „Bezpieczniej na Zatrasiu”, za który odpowiada Zakład Obsługi Systemu Monitoringu Miejskiego. Opisy wszystkich zwycięskich i realizowanych w tym roku projektów można znaleźć na stronie  bo.um.warszawa.pl.