null

BO 2024: drugie miejsce dla Żoliborza w kategorii "najaktywniejsi mieszkańcy"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu Renata Kozłowska zastępca burmistrza oraz Monika Kurowska - radna Żoliborza i Wiktor Jasionowski - radny Żoliborza.

Zakończyło się głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego 2024. Mieszkańcy Żoliborza wybrali 15 z 46 dopuszczonych do głosowania projektów, opiewających na kwotę 2 mln 28 tys. 189 zł. W tym roku Dzielnica Żoliborz zajęła także drugie miejsce w kategorii "najaktywniejsi mieszkańcy". W głosowaniu wzięło udział 2 930 żoliborzan.

Wyniki 10. edycji Budżetu Obywatelskiego ogłoszono w czwartek, 13 lipca podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki. Wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy dla Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy za najwyższą frekwencję mieszkańców głosujących w dziesięciu edycjach budżetu obywatelskiego w Warszawie odebrała zastępca burmistrza Żoliborza Renata Kozłowska.

 

Przewaga „zielonych” projektów

W tym roku żoliborzanie najwięcej głosów oddali na projekt „Rozpłytowanie i obsadzenie zielenią wejść do metra na Żoliborzu”. Zdobył on poparcie 1454 mieszkańców i realizowany będzie przez Zarząd Transportu Miejskiego. Jest to zarazem jeden z 3 najdroższych projektów poddanych pod głosowanie na Żoliborzu, który opiewał na kwotę przekraczającą 400 tys. zł. Zgodnie z koncepcją autorki nowa zieleń ma pojawić się w okolicach Metra Dworzec Gdański oraz Metra Marymont.

 

Kolejne dwa pomysły, cieszące się największym uznaniem żoliborzan również dotyczą zieleni i ochrony przyrody. Realizowane mają być przez Zarząd Zieleni Warszawskiej i są to: „Kwitnący Żoliborz - 20 024 kwiaty cebulowe np. żonkile, tulipany, narcyzy, krzewy i drzewa owocowe” na kwotę blisko 53,5 tys. zł oraz „Więcej krzewów w pasie drogowym ul. Krasińskiego” z szacowanym kosztem przeszło 182 tys. zł.

 

Wśród pomysłów, których realizacja przypadnie pracownikom Urzędu Dzielnicy Żoliborz, najwięcej głosów także przypadło na „zielony” projekt „Nie marnujemy wody w parku Sady Żoliborskie - wykorzystanie deszczówki zgromadzonej w zbiornikach retencyjnych do podlewania zieleni na Sadach”. Jego ideą jest modernizacja zbiorników retencyjnych i wykorzystanie deszczówki do podlewania drzew owocowych w Parku Sady Żoliborskie.

 

Mieszkańcy zadecydowali także, że chcą kontynuacji tegorocznego projektu „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz!”. Nabór chętnych do tegorocznej edycji nadal trwa. Realizacja obu projektu oszacowana została po ok. 250 tys. zł każdy.

 

O BO 2024

W 10. edycji Budżetu Obywatelskiego 2024 mieszkańcy Żoliborza zgłosili łącznie 83 projekty. Do głosowania dopuszczonych zostało 46, z czego 15 żoliborzanie wybrali do realizacji.  Środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego na Żoliborzu w 2024 roku wyniosły 2 mln 28 tys. 543 zł, a zwycięskie projekty opiewają na sumę 2 mln 28 tys. 189 zł. Maksymalna kwota przewidziana na pojedynczy dzielnicowy projekt wynosiła 405 709 zł.

 

Szczegóły dotyczące zgłoszonych na Żoliborzu projektów dostępne są na stronie: bo.um.warszawa.pl.

Na zdjęciu Renata Kozłowska zastępca burmistrza dzielnicy Żoliborz w towarzystwie jednej kobiety i dwóch mężczyzn
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Skan Wyróżnienia dla UD Żoliborz m.st. Warszawy