null

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zbiera wspomnienia o kinie Tęcza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Piętrowy bezowy budynek nad wejściem napis drukowanymi literami Kino Tęcza, na elewacji budynku mural mężczyzny.

Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, a w szczególności Żoliborza, którzy mają wspomnienia związane z kinem Tęcza, mogą je przesyłać do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Zostaną one wykorzystane na wystawie plenerowej „Siedem ujęć Tęczy”, której wernisaż otworzy trzeci letni sezon kulturalny na dziedzińcu kina przy ul. Suzina 6.

Kino Tęcza na warszawskim Żoliborzu czeka gruntowny remont, tymczasem Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przygotowuje dla mieszkanek i mieszkańców dzielnicy i miasta kolejny sezon letnich wydarzeń kulturalnych. Na dziedzińcu kina przy ul. Suzina 6 ponownie będzie można oglądać wystawy plenerowe i filmy pod gołym niebem.

Wcześniej wszyscy, którzy pamiętają stare kino Tęcza, mogą podzielić się swoimi wspomnieniami z CKF-em. Można to zrobić do 10 marca, wysyłając je na adres mailowy tecza@ckf.waw.pl. Wybrane wspomnienia zostaną wykorzystane na jednej z wystaw, która zostanie otwarta na przełomie czerwca  i lipca. Wystawa będzie dostępna również na platformie VOD Warszawa w wersji cyfrowej.

W związku z prowadzoną modernizacją Kino Tęcza i planowaną wystawą „Siedem ujęć Tęczy” chcielibyśmy poznać Wasze wspomnienia związane z tym miejscem. Filmowe poranki z rodzicami, pierwsza wizyta w kinie, mniej lub bardziej udane randki, a może spotkania z ludźmi ze świata filmu i sztuki? Każda historia jest dla nas ciekawa. Opowiedzcie nam ją! Czekamy na Wasze maile pod adresem tecza@ckf.waw.pl. Fragmenty Waszych wspomnień – za Waszą zgodą – wykorzystamy na wystawie opowiadającej o historii kina Tęcza. Pokażemy ją latem w wersji plenerowej na dziedzińcu, a w wersji cyfrowej – na platformie VOD Warszawa.  – mówi Iza Wyciszkiewicz, koordynatorka projektu.

O remoncie kina Tęcza

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wyłoniło wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza.  Spośród siedmiu ofert, które wpłynęły w odpowiedzi na postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, najwięcej punktów zdobyła oferta firmy „Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C.” z Suchej Beskidzkiej.

Po ukończeniu wszystkich prac powstanie tu w pełni cyfrowe kino z salą na około 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie ono wyposażone w niezbędny sprzęt pozwalający na streaming organizowanych tu wydarzeń na platformie VOD Warszawa. Nie oznacza to jednak zerwania z kinematograficznymi tradycjami – w Tęczy nadal będzie można obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu. 

Kino Tęcza będzie także miejscem kameralnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – w funkcjonalnym foyer oraz latem na dziedzińcu będą odbywały się wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi gośćmi, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla szkół oraz rodzin. O tym, jak dokładnie będzie wyglądał program wydarzeń w kinie Tęcza oraz na jakie potrzeby będzie odpowiadał, będą współdecydować mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza. Pod koniec prac budowlanych planujemy cykl konsultacji społecznych dotyczących programowanego repertuaru i wydarzeń artystycznych. Nie wyobrażam sobie rozwoju tego miejsca bez udziału jego publiczności w tym procesie – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF.

Wspomniany dziedziniec, który przez ostatnie dwa sezony wakacyjne był wykorzystywany na organizację pokazów i wystaw plenerowych oraz warsztatów dla dzieci i spotkań sąsiedzkich, zachowa swoją funkcję, ale przejdzie gruntowną metamorfozę. Znajdzie się tu miejsce na wydarzenia, ale przede wszystkim – na zieleń, tak by nawiązać do okolicznych podwórek w koloniach WSM przy ul. Suzina. Rośliny znajdą się również wewnątrz kina – we foyer. Co więcej, rozstrzygnięty właśnie przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową przewiduje sprawdzenie pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym wykorzystania odnawialnych źródeł energii i technologii oszczędzających wodę oraz wykorzystujących deszczówkę w toaletach. 

Kino Tęcza będzie miejscem ważnym dla filmowego życia Warszawy, zielonym jak dzielnica, w której się znajduje, otwartym i przyjaznym.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę VOD Warszawa sfinansowało m.st. Warszawa.

Strona wwwPlatforma VOD WarszawaFacebookInstagramYouTubeLinkedinSpotify.

 

W panoramie napis Centrum Kultury Filmowej, pod napisem czarno-białe fotografie przedstawiające ludzi na boisku, pasach czy w wodzie.