null

Dudley i Eunice – skutki dla żoliborskiego drzewostanu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Złamany klon srebrzysty na skwerze Barbary i Stanisława Brukalskich.

11 powalonych drzew, dziesiątki połamanych gałęzi i konarów – takie są skutki wichur na Żoliborzu, które w czwartek i sobotę przeszły nad całą Polską. 6 drzew zostało całkowicie wywróconych lub w wyniku działania wiatru naderwany został system korzeniowy, natomiast w przypadku pozostałych 5 złamaniu uległ pień.

Na terenach zielonych zarządzanych przez Dzielnicę Żoliborz, bardzo silne porywy wiatru spowodowane przez czwartkowy niż Dudley doprowadziły do zniszczeń w drzewostanie w 6 lokalizacjach:
  • na placu Joachima Lelewela – topola biała;
  • przy ul. Matysiakówny (róg Rydygiera) – świerk;
  • na skwerze przez Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej: topola biała, robinia akacjowa, oraz klon jawor;
  • na skwerze Barbary i Stanisława Brukalskich – klon srebrzysty;
  • w parku Sady Żoliborskie - klon srebrzysty;
  • przy ul. Przasnyskiej – klon jesionolistny.
Kolejnych zniszczeń wśród drzew dokonał sobotni niż Eunice, w wyniku którego wyłamane zostały dwie topole włoskie na skwerze Kompanii AK „Żniwiarz” oraz kolejny świerk przy ul. Matysiakówny.
 
W efekcie bardzo silnych porywów wiatru, które miały miejsce w ostatnich dniach mogło dojść także do naruszenia systemu korzeniowego wielu drzew. Te, które nie zostały powalone mogą być w inny sposób naruszone przez wichurę i stanowić nadal poważne zagrożenie. Obecnie trwa porządkowanie terenów z połamanych drzew, gałęzi i konarów.
 
Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska zobowiązani są do regularnego przeglądu drzew rosnących na terenach administrowanych w celu oceny ich stanu zdrowotnego i określenia zakresu ich pielęgnacji. W sytuacji, w której rosnące drzewo jest chore, zamiera i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia, podejmowana jest decyzja o jego usunięciu.
 
Zmiany klimatyczne i nawiedzające Polskę coraz częściej porywiste wiatry, dokonujące znacznych zniszczeń (wyrwane drzewa, uszkodzone budynki i samochody) sprawiają, że zastępowanie niektórych starych drzew młodszymi staje się koniecznością. Od kilku lat Wydział Ochrony Środowiska systematycznie dokonuje nowych nasadzeń, które znacznie przewyższają liczbę drzew usuwanych. W ciągu ostatnich 3 lat posadziliśmy 536 szt. drzew, a 181 szt. zostało usuniętych.
 
Pomimo, iż dokładamy starań, aby liczba wymienianych drzew była każdego roku jak najniższa, doceniając rolę i korzyści płynące z posiadania dużych starych drzew, tak warunki atmosferyczne i coraz większa częstotliwość porywistych wiatrów przechodzących nad Polską, dotkliwie weryfikują plany zachowania i ograniczenia wymiany drzewostanu.
Zobacz galerię (2 zdjęć)