null

Dyrektor Żoliborskiego Domu Kultury – rozstrzygnięcie konkursu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia kobietę z krótko przyciętą grzywką na równą owalnie z kształtem twarzy. Włosy mają niebieski odcień. Patrzy na wprost i lekko się uśmiecha po bokach zwisają okrągłe, duże, złote kolczyki, ubrana jest cała na czarno okrytą ramoneską.
Iwona Mirosław-Dolecka - fot. Alicja Szulc.

Iwona Mirosław-Dolecka wygrała konkurs i została dyrektorem Żoliborskiego Domu Kultury m.st. Warszawy. Nową funkcję obejmie od 1 lipca 2022 roku, którą pełnić będzie przez kolejne 3 lata.

Rozmowy z kandydatami odbyły się 6 czerwca. Dotyczyły kwestii prawnych i organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem domu kultury, a przede wszystkim zaproponowanych przez kandydatki i kandydatów koncepcji programowych oraz kierunków rozwoju działalności prowadzonej instytucji. Każdy z kandydatów otrzymał także 5 minut na autoprezentację. W czwartek, 30 czerwca Prezydent m.st. Warszawy podpisał zarządzenie powołujące Iwonę Mirosław-Dolecką na Dyrektora Żoliborskiego Domu Kultury.
 
Do konkursu na dyrektora Żoliborskiego Domu Kultury zgłosiło się łącznie 6 kandydatów i kandydatek. Wszyscy spełnili wymogi formalne, niezbędne do zakwalifikowania do drugiego etapu konkursu - rozmowy z kandydatami. Jedna z kandydatek zrezygnowała z uczestnictwa.
 
Iwona Mirosław-Dolecka jest aktorką teatralną i filmową oraz lalkarką. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, studiów podyplomowych z Marketingu Kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Przywództwa Liderów Oświaty. W 2010 roku założyła warszawski teatr dla dzieci „Plac zabaw”. W latach 2014-2016 związana była z Domem Kultury Kadr, od 2016 roku z Bielańskim Ośrodkiem Kultury. Laureatka m.in. Nagrody Pozaregulaminowej Ministerstwa Edukacji w Konkursie na najlepszy projekt Roku 2010 z zakresu edukacji kulturalnej za projekt „Plac Zabaw – inny niż wszystkie” oraz Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego „Innowacyjny Menedżer Kultury” w 2022 roku.
 
Komisja konkursowa obradowała w składzie: Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy – przewodniczący komisji, Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy – zastępca przewodniczącego oraz członkowie: Renata Kozłowska - zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Izabela Jasińska - zastępczyni dyrektora Biura Kultury m.st. Warszawy, Julia Umeda-Zasacka – przedstawicielka Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego w Dzielnicy Żoliborz, Maciej Ślesicki – przedstawiciel Fundacji Laterna Magica oraz Agnieszka Grzeszczak - naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
 
14 października 2021 roku Rada Miasta st. Warszawy przyjęła projekt uchwały o powołaniu Żoliborskiego Domu Kultury. To pierwsza taka samorządowa instytucja kultury na Żoliborzu. Tymczasowa siedziba i zaplecze administracyjno-biurowe znajdować się będzie przy ul. Mickiewicza 22 w lokalu na parterze o powierzchni 86,82 m2. Docelowa siedziba mieścić się będzie w budynku przy ul. Śmiałej 21 i zajmuje blisko 550 m2 powierzchni użytkowej. W 2022 roku rozpoczną się prace związane z przygotowaniem koncepcji przebudowy budynku, a realizacja inwestycji zaplanowana jest w latach 2023-2024.
 
Częścią Żoliborskiego Domu Kultury będzie również Fort Sokolnickiego, którego dzierżawa przez prywatny podmiot zakończyła się w kwietniu br.

Autorska koncepcja programowa i organizacyjna Żoliborskiego Domu Kultury. Iwona Mirosław-Dolecka