null

Eduwarszawa.pl – żoliborskie szkoły w pilotażowym programie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Żoliborscy uczniowie, nauczyciele i rodzice już wkrótce będą mogli korzystać z cyfrowej platformy Eduwarszawa.pl. Pilotażowy program zdalnego nauczania obejmie cztery żoliborskie szkoły.

Warszawska platforma do zdalnego nauczania połączy usługę Microsoft Office 365 i pocztę elektroniczną z e-dziennikiem, arkuszem organizacji pracy szkoły, systemami rekrutacji i innymi, wykorzystywanymi przez nauczycieli i uczniów oraz pracowników administracji. W pilotażu weźmie udział 3.269 żoliborskich uczniów i 397 nauczycieli, a łącznie w Warszawie ponad 13 tysięcy uczniów i około 1300 nauczycieli z 20 szkół z Pragi-Południe, Targówka, Ursynowa, Wawra i Żoliborza.

Projekt będzie wdrażany w kilku etapach. Pierwszy rozpocznie się za kilka dni i obejmie m.in. cztery szkoły z Żoliborza: Szkołę Podstawową nr 65 im. Władysława Orkana, Szkołę Podstawową nr 92 im. Jana Brzechwy, XVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefanii Sempołowskiej oraz Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych.

Etap kolejny, adresowany do zainteresowanych dyrektorów, uruchomiony zostanie po ogłoszeniu przez MEN zaktualizowanego kalendarza roku szkolnego. Włączenie do systemu wszystkich warszawskich szkół i pozostałych placówek powinno nastąpić do końca czerwca 2021 r. Docelowo z platformy mają korzystać wszystkie stołeczne placówki oświatowe – w sumie ponad 208 tys. uczniów i ich rodziców oraz ponad 30 tys. nauczycieli.

Największym wyzwaniem dla nauczycieli w trakcie lekcji online jest utrzymanie aktywności ucznia. Na platformie Eduwarszawa.pl prowadzący zajęcia znajdą wiele ciekawych rozwiązań i materiałów, które będą mogli udostępnić dzieciom i młodzieży, zachęcając do współpracy i rozwijając ich kreatywność. Pomoże w tym m.in. Minecraft: Education Edition - przygotowana specjalnie dla szkół wersja popularnej gry. Dzięki dodatkowi CodeBuilder uczniowie będą mogli programować jej elementy.

Szkoleniem nauczycieli, którzy będą chcieli doskonalić swoje umiejętności oraz zdobywać nowe, zajmą się wspólnie samorządowa placówka doskonalenia nauczycieli Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.

Więcej informacji znajduje się na stronie Biura Edukacji m.st. Warszawy.