null

Informacja dotycząca wymiany drzew w Parku Sady Żoliborskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Szanowni Mieszkańcy i Mieszkanki,

W najbliższym czasie, zgodnie z decyzją nr 889/2019/PE-ZD-II z dnia 9.08.2019 r. Marszałka Województwa Mazowieckiego wymienionych zostanie 41 drzew rosnących na terenie Parku Sady Żoliborskie.

W lipcu 2019 roku przeprowadzone zostały komisyjne oględziny drzew z udziałem upoważnionych pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz przedstawiciela Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Żoliborz.

Drzewa objęte zezwoleniem Marszałka są obumarłe, silnie zamierające, w złym stanie fitosanitarnym: ze szczątkowymi lub uschłymi koronami, postępującą próchnicą oraz rozkładem drewna, w związku z czym nie rokują szans na przeżycie albo stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Decyzja dotyczy 35 sztuk drzew owocowych (jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia) oraz drzew innych niż owocowe (lipa drobnolistna, klon zwyczajny, klon srebrzysty, jarząb pospolity), które zostaną wymienione na 43 drzewa Pełna treść decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego dostępna jest TUTAJ.

Trwa najlepszy okres na tego typu prace, ze względu na szereg czynników:

  • Termin – jesteśmy poza okresem lęgowym ptaków.
  • Sprzyjające warunki pogodowe - teren w Parku jest suchy. Warto prowadzić prace zanim pojawią się intensywniejsze opady, ponieważ wjazd maszyn (ciężkiego sprzętu) na mokry teren może doprowadzić do zniszczenia trawnika.
  • Sprzyjająca pora roku – zimą prowadzenie takich prac jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.
  • Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zarezerwował środki finansowe na realizację ww. prac w 2019 roku.
W zamian za usunięte drzewa, wykonane zostaną nasadzenia zastępcze w liczbie 43 sztuk, najpóźniej do 31 grudnia 2021 roku. Trwa zbieranie opinii mieszkańców na temat przyszłości Parku Sady Żoliborskie i rodzaju nowych nasadzeń. Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią w formie elektronicznej TUTAJ albo w formie papierowej TUTAJ lub w Pawilonie Kulturalnym. Formularze zbieramy do 25 listopada 2019 roku. Podsumowanie zebranych opinii zostanie opublikowane na stronie www.zoliborz.org.pl do końca grudnia 2019 roku.