null

Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika z czarnym tłem i białymi literkami alfabetu w 3 linijkach, pod każdą literką przedstawiony sposób zapisywania literek Braille alfabet oznaczony białymi kropkami na planie sześciopunktowego pola.

Często zdarza się, że nie wiemy jak pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Nie wiemy jak odnaleźć się w sytuacji, kiedy osoba z niepełnosprawnością narządu wzroku potrzebuje wsparcia osoby widzącej. Dlatego Polski Związek Niewidomych (PZN) wydał poradnik „Jak pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym”.

Znajdziemy tam informacje, co zrobić, kiedy spotkamy osobę niewidomą i słabowidzącą na przystanku autobusowym, przejściu dla pieszych , w sklepie lub restauracji. Jak ułatwić jej zakupy w sklepie stacjonarnym lub online. Czy można głaskać psa przewodnika?

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem i korzystania z niego w praktyce. Wersja elektroniczna dostępna jest na stronie PZN pod adresem: https://pzn.org.pl/jakpomagac

Poradnik został wydany przy wsparciu finansowym PFRON.

Osoby zainteresowane, jak wygląda świat z perspektywy osób z dysfunkcją narządu wzroku, mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych Laboratorium Ciemności w Instytucie Tyflologicznym PZN, więcej informacji na stronie:  https://pzn.org.pl/category/oferta/laboratorium-ciemnosci/