null

Kaczkomat na terenie Glinianek Włościańskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zielona budka z rysunkiem kaczki na jednej nodze.

Na terenie Glinianek Włościańskich, przy jednym ze zbiorników wodnych pojawił się automat z karmą dla dzikiego ptactwa tzw. kaczkomat. To projekt realizowany w ramach 9 edycji Budżetu Obywatelskiego 2023, który zyskał poparcie 652 mieszkańców dzielnicy.

- W 2023 roku nasi urzędnicy i jednostki nadzorowane, realizować będą łącznie 17 zwycięskich projektów, z czego aż 6 zostanie wykonanych przez Wydział Ochrony Środowiska. Kolejny rok z rzędu, właśnie ten wydział zarówno ocenia, jak i następnie przeprowadza całą procedurę związaną z realizacją największej liczby zwycięskich projektów. To pokazuje jak dużą wagę nasi mieszkańcy przywiązują do kwestii związanych z zielenią, ochroną środowiska, czy kwestiami bytowymi dzikich zwierząt i działaniami proekologicznymi – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
 
„Kaczkomat” to jeden z pierwszych zrealizowanych w tym roku przez dzielnicę Żoliborz projektów. Jego autor zwraca uwagę na aspekt edukacyjny swojego pomysłu w zakresie odpowiedniego dokarmiania ptaków w okresie zimowym.
 
- Zima to ciężki czas dla dzikich zwierząt - w tym kaczek bytujących na terenie Glinianek Włościańskich. Warto pamiętać, że w okresie letnim, kaczki zjadają larwy komarów. Wiele osób stara się pomóc im przetrwać okres zimowy, dokarmiając między innymi chlebem, który zamiast pomagać - szkodzi. (...) Natomiast podczas spacerów z dziećmi można wytłumaczyć „dlaczego i jak dokarmiać dzikie zwierzęta" – podkreśla autor projektu.
 
Korzystanie „kaczkomatu” jest bezpłatne. Ziarna uzupełniane są raz w tygodniu i dostępne będą w sezonie zimowym - do końca marca oraz w okresie listopad-grudzień.


Krótka relacja z Żoliborza w TVP 3 Warszawa.