null

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy już w czwartek zagra w Kinie Elektronik

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kapela Bandurzystów Ukrainy

Już w najbliższy czwartek, 14 kwietnia zapraszamy na charytatywny koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. G.I. Maiboroda. Na scenie kina Elektronik 50 członków zespołu zaśpiewa i zagra na tradycyjnych ukraińskich instrumentach – bandurach. Wstęp na ten niepowtarzalny występ jest bezpłatny. Prowadzona będzie natomiast zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie. Koncert „Z Ukrainą w sercu” rozpocznie się o godz. 19:00.

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy to wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego. Zespół liczy 50 członków i składa się wyłącznie z mężczyzn. Z zespołem w różnych latach współpracowali znani Ukraińscy artyści. We wrześniu 2013 roku dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu został mianowany chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog Jurij Kurach.

Podczas występów zachwycają: precyzyjne opracowanie każdego utworu, majestatyczny pouczający, dramatyczny, często smutny charakter kompozycji połączony z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją.

Początki zespołu, założonego z inicjatywy hetmana Pawła Skoropadskiego sięgają 1918 r. W roku 1997 kapela otrzymała status instytucji narodowej. W ostatnich latach zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i ługańskiego. Występy zespołu podnoszą patriotycznego ducha żołnierzy, którzy obecnie walczą w obwodach donieckim i ługańskim, dają chwile spokojnego życia wojskowym i mieszkańcom obszarów frontowych, dodają pewności siebie.

Jak mówi dyrektor Zespołu Jurij Kurach - w tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu ludowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Kino Elektronik na miejscach siedzących pomieści blisko 400 osób. Nie będą wydawane miejscówki.

Dodatkowo zachęcamy wszystkich do wsparcia finansowego dla Ukrainy podczas zbiórki prowadzonej przed koncertem. Zbiórka organizowana jest przez Fundację Pro Academia  Narolense.

Więcej informacji o zespole: http://bandurysty.com.ua/

Zaproszenie na koncert charytatywny Kapela Bandurzystów Ukrainy