null

Które żoliborskie projekty zwyciężyły w budżecie obywatelskim 2023?

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zakończyło się głosowanie w 9. edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Żoliborza wybrali 18 z 31 dopuszczonych do głosowania projektów. Tradycyjnie już, najwięcej pomysłów realizowanych będzie z zakresu zieleni i ochrony przyrody. Jednak największe uznanie zdobył w tym roku projekt dotyczący pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Środki przeznaczone na realizację budżetu obywatelskiego na Żoliborzu w 2023 roku to 2 mln 22 tys. 616 zł. Maksymalna kwota przewidziana na pojedynczy dzielnicowy projekt wynosi 404 tys. 523 zł. Na zwycięski projekt „Nie jesteś sam - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży” zgłosowało łącznie 1200 mieszkańców Żoliborza, a jego koszt szacowany jest na 254 100 zł. Projekt ma na celu udzielenie wsparcia dzieciom i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, doświadczającej trudnych sytuacji życiowych, depresji czy kryzysów. Indywidualne i grupowe spotkania z psychoterapeutami, mają nieść ulgę osobom potrzebującym i wspierać w poszukiwaniu docelowej pomocy.
 
Drugi pod względem popularności był projekt „Leżanki na Żoliborzu – aby czytać, uczyć się i odpoczywać na świeżym powietrzu”, który zdobył 1085 głosów. Autorka proponuje ustawienie 3 trwałych, estetycznych leżanek, wykonanych najlepiej z drewna i metalu w Parku Kępa Potocka oraz kolejnych 2 w parku Fosa. Miałyby one znaleźć się w miejscach zacienionych (pod drzewami), i jak najbardziej zacisznych, ponieważ ich charakter ma sprzyjać odpoczynkowi.
 
Ponadto, na Żoliborzu realizowane będą dwa z czterech dopuszczonych do głosowania projektów wycenionych na maksymalną kwotę 400 tys. zł:
 
  • „Nowoczesny skatepark przy ul. Potockiej 1 na terenie OSiR Żoliborz. Wymiana i remont wszystkich przeszkód. Dopasowanie skateparku do potrzeb osób na różnym poziomie zaawansowania. Zawody i piknik na start działania po przebudowie”. Zgodnie z koncepcją autorów, większość przeszkód miałaby być wymieniona na nowe, a pozostałe poddane  kapitalnemu remontowi. Część kwoty przeznaczona byłaby na organizację na rodzinnego pikniku, połączonego z zawodami deskorolkowymi dla wszystkich chętnych.
  • „Modernizacja nawierzchni boiska przy LXIV LO Witkacego”, który zakłada wymianę zniszczonej nawierzchni boiska na nową sztuczną nawierzchnię – poliuretanową, tartan bądź płyty gumowe. I przystosowanie go do pełnienia funkcji boiska do piłki nożnej oraz koszykówki.
Na drugim biegunie znalazła się „Wakacyjna joga na Żoliborzu”. Jej koszt to 8 020 zł. Jest to zarazem najtańszy dopuszczony do głosowania żoliborski projekt. Zakłada on organizację otwartych, bezpłatnych zajęć z jogi na świeżym powietrzu, 2 razy w tygodniu od czerwca do września 2023 r. w parku im. Stefana Żeromskiego. Łącznie zorganizowanych miałoby być 26, 60-minutowych spotkań. Autor proponuje podzielenie zajęć w zależności od potrzeb i oczekiwań uczestników np. jednego dnia joga dynamiczna, innego dnia – spokojna, łagodna forma dostosowana dla seniorów.
 
Tradycyjnie, największą popularnością wśród mieszkańców cieszyły projekty związane z zielenią i ochroną środowiska. Na trzecim miejscu pod względem liczby oddanych głosów znalazł się „Szpaler wysokich krzewów wzdłuż torów tramwajowych/ogrodzenia Parku Żeromskiego przy ul. Mickiewicza”. Zagłosowało na niego 1038 mieszkańców. Tylko 12 głosów mniej otrzymał inny pomysł związany z ochroną środowiska – „Chronimy ptaki parków i skwerów Żoliborza - utrzymanie (oczyszczenie ze starych gniazd) skrzynek lęgowych”. Realizowane będą także projekty związane z nowymi nasadzeniami drzew i krzewów, na terenie Glinianek Włościańskich postawiony ma być „kaczkomat” z karmą dla dzikiego ptactwa, a z wielu dzielnicowych drzew usuwana będzie jemioła.
 
W głosowaniu 9. edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział 2556 mieszkańców Żoliborza. Wartość wszystkich 18 żoliborskich pomysłów wybranych do realizacji to 2 mln 11 tys. 370 zł. Opisy wszystkich zwycięskich projektów, które będą realizowane w 2023 roku można znaleźć na stronie  bo.um.warszawa.pl.