null

Ławki dla osób starszych i z niepełnosprawnością.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przed paroma dniami w Parku Sady Żoliborskie zainstalowano dwie ławki przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Wnioskowali o to mieszkańcy dotknięci dysfunkcją narządów ruchu.

Ławki standardowe, czyli takie, jakie są ustawiane w miejscach publicznych, powinny mieć siedzisko na wysokości 40-45 cm. Nasza ławka jest o 13 cm wyższa i jest odpowiednia dla osób wymagających wyższego siedzenia. Warto przypomnieć, że 23 października, Prezydent m.st. Warszawy podpisał zarządzenie w sprawie standardów i wytycznych przy projektowaniu przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego – bez względu na wiek i sprawność.

Tak kompleksowe opracowanie ma niewiele samorządów. „Standardy dostępności dla Miasta Stołecznego Warszawy” wskazują, jak projektować i wykonywać m.in. chodniki, przejścia dla pieszych, przystanki, miejsca parkingowe, systemy informacji miejskiej – głosowej czy dotykowej. Ale nie tylko – wytyczne dotyczą także parków, placów zabaw, obiektów sportowych, a nawet pomieszczeń z przewijakami dla niemowląt. Te standardy są po to, aby przestrzeń miasta była jak najbardziej dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta uwzględniając różne potrzeby i możliwości wynikające z wieku i sprawności. Standardy dostępności oparte są na zasadach projektowania uniwersalnego.

Ławki dla osób starszych i z niepełnosprawnością.

Ławki dla osób starszych i z niepełnosprawnością.

Ławki dla osób starszych i z niepełnosprawnością.