null

Lokalna aktywność z pomocą dla obywateli Ukrainy – podsumowanie 2022 roku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W Centrum Lokalnym Żoliborz znajduje się kilkanaście kartonów na stołach i podłodze, 13 osób przygotowuje rzeczy

2022 rok w dużej mierze zdominowany był przez pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jednymi z najbardziej zaangażowanych w działania mające pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy, byli koordynatorzy Centrum Lokalnego Żoliborz i Miejsca Aktywności Lokalnej oraz pracownicy Zespołu Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskiej Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

- Działania Zespołu Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich koncentrują się m.in. wokół aktywizacji i integracji lokalnej społeczności oraz współpracy na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. W sytuacjach nadzwyczajnych, jak wojna w Ukrainie i pomoc uchodźcom przybywającym do naszej dzielnicy, to właśnie pracownicy tego zespołu jaki pierwsi inicjują akcje z doraźną, szybką pomocą, która następnie, w zależności od potrzeb, często przeradza się w systemowe rozwiązania – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
 
Pomoc Ukrainie
Centrum Lokalne (CLŻ) i Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL) jako jedne z pierwszych włączyły się w działania pomocowe dla Ukrainy. W CLŻ przy ul. Rydygiera koordynatorzy, pracownicy urzędu i mieszkańcy wspólnie zbierali, selekcjonowali i przygotowywali paczki dla Ukrainy. Łącznie wysłanych zostało 16 transportów z  darami. W momencie, w  którym do Warszawy zaczęli przybywać zdezorientowani, szukający w naszej dzielnicy schronienia uchodźcy, zainicjowana została sąsiedzka akcja robienia kanapek dla potrzebujących oraz wspierających ich wolontariuszy. W ciągu kilkunastu pierwszych dni na Żoliborzu udało się przygotować aż 6 000 sztuk kromek chleba i bułek.
 
W tych dwóch miejscach (CLŻ i MAL) zorganizowane zostały dla uchodźców spontaniczne, a przerodziły się w stałe, sąsiedzkie spotkania z nauką języka polskiego i angielskiego. Uruchomiona została społeczna biblioteczka z książkami w języku ukraińskim, a dla dzieci organizowano bajkowe poranki. Odbywały się także spotkania z psychologiem. Dużą wagę położono również na integrację sąsiedzką i międzynarodową. Nie zabrakło wiec warsztatów kulinarnych z barszczem ukraińskim jako potrawą przewodnią, spotkań integracyjnych dla wolontariuszy czy warsztatów plastycznych i rękodzielniczych.
 
Budżet Obywatelski
Zespół Komunikacji Społecznej i Funduszy Europejskich na co dzień zajmuje się koordynacją Budżetu Obywatelskiego oraz realizacją wybranych projektów. W 2022 roku jedynym z cieszących się większą popularnością, zrealizowanych przez zespół projektów dotyczył integracyjnych spotkań z podopiecznymi schroniska „Na Paluchu”. Zorganizowane zostały również zajęcia stolarskie dla mieszkańców w Centrum Lokalnym Żoliborz, podczas których poza wykonaniem przedmiotów codziennego użytku, uczestnicy uczyli się bezpiecznej obsługi podstawowych sprzętów takich jak wiertarka czy szlifierka oraz podstaw majsterkowania.
 
W 2022 roku pracownicy zespołu przeprowadzili 24 dyżury konsultacyjne, podczas których mieszkańcy mogli skorzystać z pomocy przy przygotowywaniu własnych projektów. W 2022 roku mieszkańcy Żoliborza zgłosili 68 pomysłów, a do głosowania dopuszczonych zostało 31 pomysłów na łączną kwotę 3 mln 494 tys. 650 zł. Tradycyjnie już, najwięcej pomysłów realizowanych będzie z zakresu zieleni i ochrony przyrody. Jednak największe uznanie – 1200 głosów - zdobył w tym roku projekt dotyczący pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.