null

Miodobranie w żoliborskich pasiekach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie pszczoła przedstawiona w przybliżeniu, widoczne żółte włoski wychodzące z czarnego tułowia, przezroczyste skrzydła oddzielone są brązowo-czarnymi kreskami - jak w okiennych witrażach.

W żoliborskich pasiekach przeprowadzone zostały już pierwsze zbiory miodu. Z ośmiu uli znajdujących się w parku Kępa Potocka i parku Kaskada pozyskano ok. 80 kilogramów złocistego nektaru, głownie akacjowego i wielokwiatowego. Mieszkańców na wspólne miodobranie zapraszamy już w najbliższą sobotę, 16 lipca do parku Kępa Potocka od godz. 11:00 do 14:00.

Podczas miodobrania pod czujnym okiem pszczelarzy z Miodowej Manufaktury mieszkańcy będą mieli okazję samodzielnie wyjąć ramki z nadwyżką miodu, a następnie odsklepiać, wirować i degustować świeży nektar. Poza odebraniem miodu, pszczelarze przybliżą odwiedzającym świat pszczół, zarówno tych miodnych żyjących w ulach, jak i tych żyjących samotnie, które zasiedlają hotele dla owadów stojące na terenie pasieki – zachęca do udziału w miodobraniu Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Ramki z miodem będą wyjmowane o pełnych godzinach: 11:00, 12:00 i 13:00. Dla mieszkańców, którzy zechcą w pełni uczestniczyć w miodobraniu i zajrzeć do uli, przygotowane będą stroje pszczelarskie. Zalecamy jednak ubranie pełnego obuwia oraz długich spodni.

Ule w parkach Kępa Potocka i Kaskada ustawione zostały pod koniec kwietnia. Pszczoły, które w nich zamieszkały bardzo dobrze się rozwijają, a w okolicy mają dużą bazę pożytkową. Od kwietnia pszczoły zbieraczki zbierają płynny nektar z okolicznych kwiatów, z którego w ulach powstaje miód. Sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że w tym roku wyjątkowo pięknie kwitły akacje i podczas pierwszego zbioru pozyskano znaczą ilość miodu akacjowego.

Pod koniec kwitnienia akacji, kwitnienie rozpoczęła lipa szerokolistna i kiedy pszczelarze czekali na posklepienie i odwirowanie miodu akacjowego, pszczoły już przynosiły świeży nakrop nektaru z lipy. Pierwsze miodobranie z akacji zrobione zostało już w trakcie kwitnienia lipy. I to właśnie miód lipowy odbierać i degustować będą mieszkańcy Żoliborza podczas najbliższego „Żoliborskiego miodobrania”.

Kwitnienie lip zbiegło się z dużymi upałami, więc bardzo obawialiśmy się o zbiory, bo rośliny przestają nektarować w temperaturach powyżej 35 stopni. Na szczęście, pomimo upałów, świetnie dały sobie radę, a z lip przyniosły po 20, a nawet 30 kg miodu z ula. Teraz czekamy, aż pszczoły ten miód odparują, zasklepią i 16 lipca podczas żoliborskiego miodobrania będziemy im ten miód odbierać i wspólnie z mieszkańcami Żoliborza odsklepiać, czyli wirować – mówi Magdalena Kozerska z Miodowej Manufaktury, która dba o żoliborskie pasieki.

Czy wiesz, że...

Aby wyprodukować kilogram miodu pszczoły muszą odwiedzić około czterech milionów kwiatów, pokonując dystans około 150 tys. kilometrów. Pszczoła robotnica żyje średnio 36-40 dni, a jedna zbieraczka przynosi do ula tyle nektaru, że pszczoły produkują z niego ok. jedną łyżeczkę miodu. Przy czym pszczoła nie jest zbieraczką przez całe swoje życie. Staje się nią po osiągnięciu około 3 tygodni – wcześniej wykonuje inne prace w ulu – stosownie do swojego wieku. Zbieraczką za to pozostaje już do końca życia. 

Po więcej informacji na temat życia pszczół, ich roli w przyrodzie, zapylaniu roślin, ochronie owadów zapylających oraz o procesie powstawania miodu opowiedzą pszczelarze z Miodowej Manufaktury podczas „Żoliborskiego Miodobrania.

Zapraszamy w najbliższą sobotę, od godz. 11:00 do pasieki w parku Kępa Potocka
(dokładna lokalizacja).