null

Miodobranie w żoliborskich pasiekach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Piątka ludzi w kapeluszach pszczelarskich przy ulu.
Zdjęcie: Krzysztof Kozerski – Miodowa Manufaktura (Miodobranie 2022 – Park Kępa Potocka)

W żoliborskich pasiekach przeprowadzone już zostały pierwsze zbiory miodu. Z ośmiu uli znajdujących się w Parku Kępa Potocka i parku Kaskada pozyskaliśmy ok. 130 kilogramów złocistego nektaru, w tym roku przeważa w zbiorach miód nektarowo-spadziowy. Mieszkańców na wspólne miodobranie zapraszamy już w najbliższą sobotę, 29 lipca do Parku Kępa Potocka od godz. 11:00 do 14:00.

- Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas miodobrania pod czujnym okiem pszczelarzy z Miodowej Manufaktury mieszkańcy będą mieli okazję samodzielnie wyjąć ramki z nadwyżką miodu, a następnie odsklepiać, wirować i degustować świeży nektar. Poza odebraniem miodu, pszczelarze przybliżą odwiedzającym świat pszczół, zarówno tych miodnych żyjących w ulach, jak i tych żyjących samotnie, które zasiedlają hotele dla owadów stojące na terenie pasieki – zachęca do udziału w miodobraniu Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Żoliborskie miodobranie

Ramki z miodem będą wyjmowane o pełnych godzinach: 11:00, 12:00 i 13:00. Dla mieszkańców, którzy zechcą w pełni uczestniczyć w miodobraniu i zajrzeć do uli, przygotowane będą stroje pszczelarskie. Zalecamy jednak ubranie pełnego obuwia oraz długich spodni.

W tym roku w żoliborskich pasiekach pszczelarze przeprowadzili łącznie dwa miodobrania: ok 20 czerwca z pasieki w Parku Kępa Potocka oraz na początku lipca z uli w Parku Kaskada. Średnia zbiorów z każdego ula po pierwszym miodobraniu wynosi ok 15-16 kg świeżego miodu. W każdej z pasiek zebrany został inny rodzaj miodu z uwagi na wytwarzanie go w różnych miejscach i dostęp pszczół do różnej bazy nektarowej i pyłkowej. Z uwagi na specyfikę sezonu oraz wystąpienie spadzi podczas kwitnienia robinii akacjowej i lipy tegoroczny miód nie będzie odmianowy, a nektarowo-spadziowy.

- Długa i zimna wiosna oraz szczególnie zimny maj nie sprzyjał produkcji miodu. Pszczoły latały rzadziej i na bardzo krótsze niż mogą dystanse przynosiły więc do uli mniej nektaru i pyłku, które spożytkowały przede wszystkim na własny rozwój. Robinia akacjowa, co prawda pięknie kwitła, jednak słabo nektarowała.  Z kolei czas kwitnienia lip pokrył się z czasem upałów, więc kwiaty szybko opadały i nie dawały odpowiedniego pożywienia - tłumaczy Magdalena Kozerska z Miodowej Manufaktury, która dba o żoliborskie pasieki.

- Na szczęście, w tym czasie pszczołom udało się zebrać trochę spadzi, która występuje na drzewach i krzewach, w czasie kiedy są na nich obecne mszyce i czerwce, w związku z tym zebrany miód będzie w tym roku miodem łączonym nektarowo-spadziowym – dodaje.

Spadź to nic innego jak wydzieliny mszyc żerujących na liściach, która zbierana jest przez pszczoły i przetwarzana na miody. Są one wyjątkowo cenne i zdrowe. I właśnie taki miód nektarowo-spadziowy będzie można odbierać i degustować podczas najbliższego „Żoliborskiego miodobrania”.

Czy wiesz, że...

W Polsce występuje ok 450 gatunków pszczół, z których większość to owady żyjące samotnie. Pszczoły samotne, pomimo obecności żądła nie atakują ludzi, gdyż nie mają one instynktu obrony gniazda. Jedną z takich pszczół jest murarka ogrodowa  z rodziny Miesierkowatych. Odżywia się nektarem i pyłkiem. Lata na odległość maksymalnie  300 metrów od miejsca gniazdowania. Jest wyśmienitym i cenionym zapylaczem drzew owocowych, warto więc zbudować dla nich hotel i trzymać ja na działce czy w ogrodzie, a nawet na balkonie zwłaszcza, że ich hodowla nie sprawia problemów. Matka murarki nie pozna swoich dzieci, gdyż urodzą się one dopiero w kolejnym roku.

Po więcej informacji na temat życia pszczół, ich roli w przyrodzie, zapylaniu roślin, ochronie owadów zapylających oraz o procesie powstawania miodu opowiedzą pszczelarze z Miodowej Manufaktury podczas „Żoliborskiego Miodobrania. Zapraszamy w najbliższą sobotę, od godz. 11:00 do pasieki w parku Kępa Potocka (dokładna lokalizacja).