null

Nagroda Mieszkańców w konkursie architektonicznym - Centrum Lokalne Żoliborz wśród nominowanych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Centrum Lokalne Żoliborz
Centrum Lokalne Żoliborz

Można już głosować na najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Nasze Centrum Lokalne Żoliborz znalazło się wśród nominowanych w kategorii „Projektowanie przestrzeni publicznych". Głos na CLŻ można oddać na stronie: http://www.um.warszawa.pl/nagrodaarchitektoniczna/

Głosowanie mieszkańców potrwa od 11 do 21 maja. Zwycięzców poznamy już 25 maja na gali o godz. 15.00. Mieszkańcy wybiorą najlepsze stołeczne budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia.

O Nagrodę Mieszkańców walczy 18 najlepszych budynków i wydarzeń architektonicznych z 2020 roku, które z licznych zgłoszeń wybrało jury konkursu, w tym Centrum Lokalne Żoliborz. Każdy może oddać jeden głos. Wystarczy wejść na stronę http://www.um.warszawa.pl/nagrodaarchitektoniczna/ i wybrać, którą inwestycję lub jakie wydarzenie architektoniczne 2020 roku było najlepsze.

Centrum Lokalne Żoliborz przy ul. Rydygiera 6b nominowane jest w kategorii „Projektowanie przestrzeni publicznych”. Autorami projektu są Grzegorz i Aldona Wojciechowscy z GRW Planning & Architecture Grzegorz Wojciechowski.

Centrum Lokalne Żoliborz tworzą trzy pawilony:

  • „pawilon A”, który pełni funkcję kulturalno–usługową,
  • „pawilon B”, służy jako pomieszczenie magazynowe dla lokalu „A”, a także na potrzeby kina letniego, czy innych wydarzeń na otwartej przestrzeni,
  • „pawilon C, funkcjonuje jako miejsce zabaw dla dzieci.

Obok budynku znajdują się urządzenia sportowe, w tym boisko wielofunkcyjne przystosowane do gry w piłkę nożną, koszykówkę oraz siatkówkę, tor do gry w bule i szachy terenowe. Budynek otoczony jest zielenią i przestrzenią rekreacyjną, alejki wykonane zostały z nawierzchni mineralnej oraz wyposażone są w ławki parkowe i kosze na śmieci.

Centrum Lokalne Żoliborz funkcjonuje od wtorku do niedzieli. Po szczegóły dotyczące otwarcia, planowanych i realizowanych wydarzeń zapraszamy na profil Centrum Lokalnego Żoliborz na FB: https://www.facebook.com/CLZoliborz.

O inwestycji

Inwestycja przekształciła i wzbogaciła zieloną przestrzeń publiczną między torami PKP a Placem Grunwaldzkim po zachodniej stronie ul. Rydygiera. Stanął tam budynek o charakterze pawilonu ogrodowego. Znajduje się blisko domów mieszkalnych, boisk i miejsc wypoczynku. Pawilon ma rzut wielkiej litery „Y”, duże przeszklenia i drugą „skórę” – ażurową przesłonę z metalu. Każda z jego trzech części pełni inną funkcję: kulturalno-usługową, magazynową, placu zabaw dla dzieci. Jest klubokawiarnia z zapleczem, która ma żyć dzięki aktywności mieszkańców z sąsiedztwa. Można przynieść własną kawę czy zorganizować warsztaty kulinarne. Obiekt, jego oferta i otoczenie mają sprzyjać spotkaniom sąsiedzkim, wzmacniać więzi społeczne i budować tożsamość lokalną.

Pawilon o lekkiej architekturze i detalu pasuje do miejsca, przenika się z otoczeniem i tworzy z nim integralną całość. Ta interakcja odbywa się w sposób wysublimowany, na poziomie gry światła i cienia, powiązań komunikacyjnych i widokowych. Alejki parkowe w naturalny sposób wnikają za ażurowe parawany, zacierają granice między bryłą budynku, tym co na zewnątrz, a wewnątrz.