
Ruszyły zapisy na zajęcia grupowe i indywidualne konsultacje z psychoterapeutą w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2023 „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży”. Projekt adresowany jest dla uczniów żoliborskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich rodziców i opiekunów. Za jego realizacją opowiedziało się 1200 mieszkańców Żoliborza.
- Sytuacja dzieci i młodzieży jest alarmująca, tymczasem dostępność bezpłatnej pomocy jest ograniczona. Projekt ma na celu udzielenie wsparcia dzieciom i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych i ponadpodstawowych doświadczającej trudnych sytuacji życiowych, depresji, czy kryzysów, aby starać się towarzyszyć im i nieść ulgę w ich zmaganiach – uzasadniają autorzy projektu.
Wsparcie psychologiczne oferowane w ramach projektu ma na celu wypracowanie u dzieci i młodzieży mechanizmów w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi oraz różnymi emocjami, podniesienie kompetencji rodziców we wspieraniu dziecka w kryzysie, a także wzmocnienie umiejętności społecznych i komunikacyjnych w rodzinie.
W ramach indywidualnych spotkań z dyplomowanym psychoterapeutą zaplanowanych zostało 500 konsultacji po 50 minut każda. Dodatkowo realizowane będą grupowe spotkania edukacyjno-rozwojowe w 4 grupach, po 10 spotkań każda. Warsztaty trwać będą 2 godziny dydaktyczne (2x45min) z uwzględnieniem 1 przerwy, a w każdej z nich uczestniczyć będzie mogło od 5 do max. 12 osób.
W ramach projektu odbędzie się również 10 wykładów z osobnymi tematami dla rodziców i uczniów. Prelekcje dla młodzieży dotyczyć będą m.in. takich tematów jak:
- Stres - fakty i mity, objawy, strategie radzenia sobie (termin 19.09)
- Moje mocne strony - wzmacnianie poczucia wartości (termin 3.10.)
- Kryzys psychiczny, depresja - jak rozpoznać i reagować (termin 17.10)
- Online / offline - o nadużywaniu internetu (termin 24.10)
- Wsparcie rówieśnicze - jak wspierać przyjaciół w kryzysie (termin 7.11)
Natomiast na wykładach dla rodziców i opiekunów przewidziano następujące tematy:
- Komunikacja z dzieckiem/nastolatkiem w kryzysie - jak wspierać? (14.06) – wykład online
- Zaburzenia nastroju u dzieci i młodzieży - niepokojące objawy i mity (20.07.)
- Zaburzenia lękowe u dzieci i nastolatków - jak wspierać? (10.08.)
- Stres i emocje rodzica (21.08.)
- Granice rodzica a granice nastolatka (20.09).
- Zgłoszony pomysł dotyczący wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży odpowiada na potrzeby i problemy z którymi współcześnie mierzy się wielu uczniów. Młode organizmy są szczególnie wrażliwe i podatne na bodźce, z którymi nie do końca wiedzą jak sobie poradzić. W sposób nieuświadomiony ciąży im presja wywierana przez mass media, nieustanna konieczność bycia na bieżąco czy obawa przed wykluczeniem przez rówieśników powoduje, że coraz częściej to młodzi ludzie potrzebują profesjonalnego wsparcia. To okazja także dla rodziców i opiekunów, aby nauczyć się rozpoznać niepokojące sygnały i dowiedzieć w jaki sposób udzielić właściwego wsparcia swoim dzieciom i podopiecznym. Cieszę, że został zgłoszony taki projekt i możemy go realizować - mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Spotkania indywidualne i warsztaty grupowe odbywać się będą w poradni „Ukojenie - przestrzeni wsparcia psychologicznego oraz psychoterapii”, przy ul. Barcickiej 33. Natomiast prelekcje realizowane będą w wybranych placówkach edukacyjnych na Żoliborzu.
Zapisy, kwalifikacja do projektu oraz szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 500 42 48 47.
Opis projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskie na stronie