null

O dzielnicy w liczbach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Żoliborz, to miejsce, które zawsze zachwycało. Nazwę swoją zawdzięcza urodzie fragmentu skarpy wiślanej. Widok, który się stąd rozciągał, wywołał spontaniczny okrzyk w języku francuskim: Joli Bord. I tak już zostało. Spolszczony „Piękny Brzeg”, to dzisiejszy Żoliborz.

Nazwa jeszcze jednego fragmentu naszej dzielnicy ma źródłosłów francuski – Marymont – od Marie Mont czyli Góry Marii. Na tej górze polski król Jan III Sobieski, znakomity wojownik, pogromca Turków pod Wiedniem, zbudował letnią rezydencję dla swej ukochanej żony Marysieńki. Dziś na fundamentach tego pałacyku stoi katolicki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski. A u jego podnóża rozciąga się najstarszy w Warszawie Park Kaskada.

Żoliborz jest jedną z 18 dzielnic Warszawy. Należy do najmniejszych – 8,3 km2 powierzchni. W tym 250 ha zwartych terenów zielonych. Zważywszy, że mieszka na Żoliborzu ok. 50 tys. mieszkańców, to na każdego z nich przypada 50 m2 zielonych płuc. Jeśli ktoś w Warszawie wypowiada nazwę Żoliborz, to przynajmniej w myśli dodaje – zielony. To nasz wyróżnik. W najbliższej przyszłości również będziemy inwestować w zieleń.

O dzielnicy w liczbach