null

Ograniczamy koszenie traw na Żoliborzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zarząd dzielnicy Żoliborz podjął decyzję o ograniczeniu koszenia traw. Z uwagi na panujące warunki pogodowe, przedłużający się brak opadów oraz suchą zimę, radni Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Nowy Żoliborz zwrócili się z prośbą o rzadsze koszenie dzielnicowych terenów zielonych i dostosowanie zabiegów pielęgnacyjnych do panujących warunków atmosferycznych.

Radni zwrócili uwagę, że rzadsze koszenie ma wiele zalet. Przede wszystkim wyższa trawa zatrzymuje więcej wilgoci i mniej paruje z niej woda oraz obniża temperaturę powietrza, co w perspektywie przeciągającej się suszy jest nie do przecenienia. Trawa to także jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla, a wysokie trawniki lepiej wyłapują pyły i tłumią hałasy. A co najważniejsze – w głębokiej trawie wzrasta różnorodność biologiczna, im wyższa trawa, tym więcej owadów, które z kolei przyciągają ptaki i inne zwierzęta ważne dla ekosystemu.

Dlatego decyzję o wykonaniu pierwszego koszenia, dzielnica będzie podejmowała z uwzględnieniem panujących warunków atmosferycznych. Obecnie trawa rośnie wolno i nie ma potrzeby rozpoczynania ścinania traw. Dołożymy starań, aby tam gdzie to możliwe zadbać o rosnącą i bujną zieleń, czasami kosztem estetyki przestrzeni miejskiej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dla ruchu drogowego i dobrej widoczności na ulicach.

Parki, skwery i zieleńce objęte koszeniem przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m. s.t. Warszawy zajmują powierzchnię ok. 26,8 ha, zaś trawniki, zieleń przyuliczna oraz dzikie tereny zielone powierzchnię ok. 25,35 ha.