Inauguracja w galerii „Przystanek” składającej się z 20 plansz wystawy Paderewski miała uroczystą oprawę niepodobną do żadnej z wcześniejszych ekspozycji. Ale też żadna z nich nie była świadectwem sytuacji, w której geniusz muzyczny, artysta wirtuoz, człowiek obdarzony niezwykłą charyzmą, który miał niemal cały świat u stóp, potrafił przekuć sukces artystyczny w sukces polityczny niebywałej rangi. Ignacy Jan Paderewski, bo to nim mowa, przemówił do wyobraźni przywódcy światowego mocarstwa, prezydenta stanów Zjednoczonych, Tomasa Woodrowa Wilsona.
To człowiek, który musi mi pomóc – i zrobię wszystko, by się z nim spotkać - pisał do przyjaciela.
Bardzo znamienny w życiorysie Paderewskiego jest fakt, że podczas swojego amerykańskiego tournee cały czas niestrudzenie prowadził działalność na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej. Zorganizował łącznie ponad 300 spotkań, które łączył również z koncertami, w czasie których agitował swoich słuchaczy do udzielania pomocy walczącym Polakom. W końcu dotarł do prezydenta USA i przekonał go do poparcia sprawy polskiej. Co znalazło finał w postaci 13 punktu w orędziu prezydenta Wilsona skierowanym do Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność bezsprzecznie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym.
Pierwsza plansza poprzedzająca wystawę ma szczególny charakter. Zawiera ona cytat z depeszy Prezydenta USA do naszego rodaka:
Mój Drogi Przyjacielu… Możesz być pewny, że wszystko co będę mógł zrobić w interesie Polski, uczynię całego serca…
Na wzmiankę o tym tekście natrafili członkowie Stowarzyszenia Zachować Pamięć. Dzięki łańcuchowi ludzi dobrej woli dotarli do źródła i postanowili z treścią dokumentu zapoznać polską opinię publiczną. Działając w ramach założonego na Żoliborzu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika T.W. Wilsona zrealizowali ten cel w postaci planszy, której trudno w tej chwili nie zauważyć. Ma pozycję dominującą w Galerii „Przystanek” . Ciekawie o drodze od dotarcia do cytatu do zaistalowania go na planszy opowiedział Ryszard Mazurkiewicz, członek Stowarzyszenia i Komitetu. W uroczystości udział wzięli m.in.: wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz, Jolanta Zjawińska i Robert Rogala, członkowie wymienionego wyżej Komitetu i Stowarzyszenie oraz uczniowie Liceum im. I.J. Paderewskiego.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.