null

Pętle indukcyjne w żoliborskich bibliotekach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
piktogram pętli indukcyjnej na stanowisku bibliotecznym w Wypożyczalni nr 16

W Bibliotece Publicznej na Żoliborzu można już korzystać z nowej pętli indukcyjnej. Urządzenia są dostępne w każdej placówce bibliotecznej przy okienku oznaczonym piktogramem pętli indukcyjnej i działają w obrębie danego stanowiska.

Z pętli indukcyjnej korzystać mogą też osoby posiadające aparaty słuchowe, należy wtedy przestawić swój aparat słuchowy na program indukcyjny „T”. W Wypożyczalni nr 16 bibliotekarze udostępniają również adapter ze słuchawkami dla osób słabosłyszących.

Dodatkowo, Wypożyczalnia nr 16 oraz Czytelnia pod Sowami wyposażone zostały w nowoczesne pętle indukcyjne powierzchniowe, czyli takie, w których przewód prowadzony jest po obwodzie sali. Znajdują się one w miejscach, w których odbywają się wydarzenia takie jak spotkania autorskie, warsztaty, wykłady, prelekcje, czy spotkania klubów dyskusyjnych.

Co to jest pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna to technologia wspomagająca słyszenie zainstalowana w milionach miejsc na świecie, zapewniająca dostępność, której wiele osób potrzebuje, aby swobodnie się angażować i komunikować.

Urządzenia takie jak aparaty słuchowe wzmacniają wszystkie dźwięki. W głośnym otoczeniu może to utrudniać osobom z ubytkiem słuchu odróżnienie mowy, muzyki lub rozmowy, którą próbują usłyszeć. Pętle indukcyjne poprawiają komunikację, umożliwiając użytkownikom aparatów słuchowych słyszenie źródła dźwięku, wycinając hałas z otoczenia.

Zalety stosowania pętli indukcyjnych

  • Użytkownik aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu prelegenta lub innego źródła dźwięku co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje.
  • Liczba osób korzystających w jednym czasie z pętli indukcyjnej nie wpływa na jakość przekazu.
  • Jednocześnie z pętli indukcyjnej może korzystać nieograniczona liczba użytkowników.
  • Sygnał z prawidłowo zainstalowanej pętli indukcyjnej będzie idealnie dopasowany do ubytku słuchu osoby niedosłyszącej, gdyż poziom głośności jest dopasowywany indywidualnie na aparacie słuchowym.
  • Dzięki pętli indukcyjnej osoba słabosłysząca nie musi stosować dodatkowych urządzeń. Wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączy tryb na „T” (cewka telefoniczna).
  • Wbrew pozorom system wspomagania słuchu dla osób niedosłyszących z pętlą indukcyjną jest systemem prostym w użyciu, ponieważ jest konfigurowany przez osobę odpowiedzialną za instalację tego systemu tylko jeden raz i nie ma potrzeby dalszego ingerowania w jego ustawienia.

Projekt pn.”Poprawa dostępności bibliotek Żoliborskich dla osób z niepełnosprawnościami” zrealizowany został w ramach 9 edycji Budżetu Obywatelskiego 2023. Zyskał poparcie 803 mieszkańców dzielnicy.