null

Podsumowanie 2021: Kultura na Żoliborzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Wydział Kultury i Promocji Podsumowanie 2021 r.
Wydział Kultury i Promocji podsumowanie 2021 r.

Powołanie Żoliborskiego Domu Kultury, ogłoszenie konkursu na jego dyrektorkę lub dyrektora, nowa strona internetowa zintegrowana ze stroną miejską – to kluczowe działania zrealizowane przez Wydział Kultury i Promocji Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Tradycyjnie nie zabrakło organizacji wydarzeń plenerowych, upamiętnienia ważnych dla mieszkańców miejsc i organizacji uroczystości rocznicowych.

 2021 rok był przełomowy jeśli chodzi o kulturę na Żoliborzu. Udało nam się doprowadzić do powołania Domu Kultury na Żoliborzu. Teraz jesteśmy w trakcie wyłaniania - w trybie konkursu, osoby która pokieruje tą najważniejsza instytucją kultury w naszej dzielnicy. Tymczasowa siedziba jest już gotowa, a my mamy nadzieję, że latem Żoliborz będzie obfitującą w wydarzenia, kulturalną dzielnicą Warszawy – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

W minionym roku po raz pierwszy – jako samorząd Żoliborza - przyłączyliśmy się do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przewodniczący Rady Dzielnicy Piotr Wertenstein-Żuławski przekazał plakat z wraz z autografami zespołu „Poparzeni Kawą Trzy” z koncertu, który zorganizował Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Z aukcji za ten plakat na konto Fundacji wpłynęło 1050 zł.

Miejsca pamięci

W 2021 roku odsłonięte zostały dwie tablice upamiętniające: kpt. Zbigniewa Szostaka i „Żoliborskiego Kilińskiego” – Stefana Majdę ps. „Sikora”. Natomiast kwiaty i wiązanki złożone zostały w 36 miejscach.

Jak co roku, wspólnie ze Stowarzyszeniem Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji oraz Środowiskiem „Grupy Kampinos” ŚZŻAK zorganizowane zostały uroczystości przy pomniku Żołnierzy Żywiciela i przy pomniku Kobiety z różą, upamiętniające wybuch Powstania i atak na Dworzec Gdański. Przygotowane zostały również uroczystości w miejscu pierwszych strzałów. W kinie Elektronik zorganizowaliśmy premierę filmu „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Wspólnie z WSM przygotowany został koncert piosenek powstańczych, a dzieci (razem z pracownikami Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz) wykonały kartki dla powstańców.

Wydarzenia kulturalne w pandemii

Drugi rok z rzędu wydarzenia realizowane były z zachowaniem dystansu społecznego, reżimu sanitarnego oraz innych ograniczeń obowiązujących w danym momencie. Online udostępniliśmy koncert wykonaniu kabaretu Czas dla nas i Grupy MoCarta zorganizowany z okazji Dnia Kobiet. Uroczystości obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja także przenieśliśmy do Internetu, podobnie jak świąteczny koncert Anny Jurksztowicz podczas grudniowego spotkania mieszkańców Żoliborza.

Z początkiem wakacji powróciliśmy do organizacji wydarzeń plenerowych. Tradycyjnie w czerwcu odbyła się impreza „Otwieramy Żoliborz”, podczas której gwiazdą wieczoru był występ zespołu Future Folk. Natomiast we wrześniu na „Urodzinach Placu Wilsona” wystąpił zespół Big Cyc. Wydarzeniom towarzyszyły liczne atrakcje dodatkowe dla dzieci i dorosłych.

Tradycją staje się także świąteczne spotkanie z mieszkańcami, którego nieodłącznym elementem jest nie tylko wizyta Mikołaja i prezenty dla dzieci, ale także darmowe drzewka choinkowe dla całej rodziny. Pamiętaliśmy również o kombatantach, którzy otrzymali świąteczne, słodkie upominki.

Dotacje dla organizacji

Na dotacje dla organizacji pozarządowych mogliśmy przeznaczyć 42 000 zł. Do realizacji przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych dla mieszkańców Żoliborza w okresie wakacyjnym wybrane zostały trzy organizacje. W ramach otrzymanych środków przygotowały one 14 wydarzeń, w tym warsztaty ekologiczne, plastyczne, koncerty i spektakle plenerowe.

Po więcej informacji zapraszamy do prezentacji.