null

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jak co roku, apelujemy, aby w mroźne jesienne i zimowe dni pamiętać o kotach wolno żyjących i zapewnić im dostęp do piwnic. Na Żoliborzu zarejestrowanych jest obecnie 83 społecznych karmicieli kotów, którym regularnie wydajemy worki z karmą suchą oraz puszki z karmą mokrą. Według ich wskazań liczba wolno bytujących kotów na Żoliborzu wynosi w tym momencie 1030.

Pomieszczenia piwniczne w okresie jesienno-zimowym stanowią bezpieczne i ciepłe schronienie dla wolno żyjących kotów w stolicy. Dlatego zachęcamy zarządców i administratorów nieruchomości oraz wszystkich warszawiaków do tego, aby ułatwili czworonogom dostęp do tych pomieszczeń.

Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach. Na Żoliborzu bytuje ich ponad tysiąc, w tym w tym szacujemy że ok. 300 nie jest jeszcze wykastrowana. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy ma podpisaną umowę na świadczenie bezpłatnych usług weterynaryjnych dla wolno żyjących i bezdomnych żoliborskich kotów, w tym badania profilaktyczne i specjalistyczne, zabiegi kastracji i sterylizacji oraz szczepienia  z Przychodnią Weterynaryjną „OAZA”.

Aby skorzystać z bezpłatnych usług weterynaryjnych należy zostać społecznym karmicielem kotów. Osoba taka deklaruje, że opiekuje się co najmniej 3 kotami (najczęściej jest ich znacznie więcej) i zobowiązana jest raz w roku wypełnić specjalny formularz rejestracyjny, w którym podaje liczbę kotów pod opieką, rejon w którym one bytują oraz miejsce dokarmiania. Zobowiązana jest także do poddawania ich zabiegom weterynaryjnym (leczenie, sterylizacja, kastracja, szczepienia) i przeznaczania otrzymywanej karmy na ich dokarmianie. Społecznym karmicielom pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska wypożyczają również tzw. klatki łapki, pomagające odłowić dzikie koty i przetransportować zwierzęta na zabiegi do współpracującej przychodni weterynaryjnej.

Skierowanie na bezpłatne leczenie, badanie, szczepienie lub zabieg dla kota wolno żyjącego w przychodni współpracującej z Dzielnicą Żoliborz należy uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska,  tel. (22) 443-89-58. Kontakt z przychodnią „OAZA”: (22) 406-68-12.

Ptasia stołówka

Dokarmianie ptaków można rozpocząć wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Te zwierzęta potrzebują dodatkowego pożywienia wyłącznie podczas mrozów, gdy brakuje owadów i owoców roślin. Podawana karma powinna być czysta i sucha, a karmniki – na bieżąco sprzątane z zaległych resztek pokarmu. Ptaki mogą być dokarmiane np. ziarnami zbóż, a także – w przypadku łabędzi i kaczek – surowymi lub gotowanymi, drobno pokrojonymi warzywami. Natomiast chleb, skrawki wędlin, makarony, chrupki czy inne przetworzone jedzenie jest szkodliwe dla zwierząt.

Zima w schronisku

Jesień i zima to także trudniejszy okres dla czworonogów w schroniskach. Jeszcze do 30 listopada br. trwa akcja „Zima na Paluchu” organizowana wspólnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Schronisko na Paluchu. W ramach inicjatywy dla podopiecznych placówki zbierane są koce, kołdry bez pierza, prześcieradła, ręczniki, dywany, wykładziny, szare gazety oraz zabawki. Rzeczy można wrzucać do specjalnie oklejonych kontenerów ustawionych przez MPO przy wjazdach do budynków spółki.