Ponad 20 mln zł na inwestycje dla Żoliborza

W czwartek, 16 grudnia Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy dodatkowe środki finansowe w kwocie 20,1 mln zł na inwestycje. Przeznaczone one będą na adaptację budynku przy ul. Śmiałej 21 na siedzibę Żoliborskiego Domu Kultury oraz ukończenie przebudowy ul. Śmiałej oraz przebudowę ul. Przasnyskiej. Przygotowania ruszą już w 2022 roku.

Najwyższą kwotę – 8 mln zł radni przyznali na przebudowę budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby prowadzenia działalności Żoliborskiego Domu Kultury. 6 mln 100 tys. zł przeznaczono na przebudowę ulicy Przasnyskiej na odcinku Rydygiera-Krasińskiego. 5,5 mln zł dołożono do przebudowy ulicy Śmiałej – w 2022 roku zaplanowana została realizacji I etapu od ul. gen Zajączka do al. Wojska Polskiego. Kwotą 500 tys. zł radni dofinansowali modernizację boiska szkolnego SP nr 267 przy ul. Braci Załuskich 1.

2022 rok upłynie nam na intensywnych pracach przygotowawczych do kolejnych inwestycji na Żoliborzu. Obecnie kończymy jedną z największych realizacji w dzielnicy – zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Anny German. Wkrótce ruszamy z I etapem przebudowy ul. Śmiałej oraz budową hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392. Rozpoczynamy także z pracami przygotowawczymi nad projektem budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Rydygiera z Przasnyską. Jedno jest pewne – inwestycyjnie będzie się działo na Żoliborzu – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Żoliborski Dom Kultury

W 2022 roku rozpoczną się prace związane z przygotowaniem koncepcji przebudowy budynku przy ul. Śmiałej 21. Dzisiaj Rada Miasta przyznała 8 mln zł na realizację inwestycji w 2023 roku. Urząd Dzielnicy Żoliborz przeprowadził już inwentaryzację architektoniczno-budowlaną budynku. Przyszła siedziba Żoliborskiego Domu Kultury zajmuje blisko 550 m2 powierzchni użytkowej. Do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 m2, który także ma być przeznaczony pod działalność kulturalną.

14 października Rada Miasta st. Warszawy uchwałą powołała Żoliborski Dom Kultury. To pierwsza taka samorządowa instytucja kultury na Żoliborzu. Trwają prace przygotowawcze nad ogłoszeniem konkursu na dyrektora placówki.

Przebudowa ul. Śmiałej

W 2022 roku rozpocznie się długo wyczekiwana przebudowa ul. Śmiałej na odcinku od ul. gen. Zajączka do ul. Hauke-Bosaka. W październiku tego roku dokonaliśmy aktualizacji posiadanego już projektu na odcinku od ul. gen. Zajączka do al. Wojska Polskiego. Prace na tym odcinku realizowane będą w 2022 roku. Równocześnie z przebudową pierwszego odcinka ul. Śmiałej zaplanowaliśmy budowę hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392 przy al. Wojska Polskiego.

W listopadzie udało się wyłonić wykonawcę projektu również na drugi odcinek – od al. Wojska Polskiego do ul. Hauke-Bosaka. Na wykonanie tej części ulicy Śmiałej, Rada Miasta przyznała dodatkowe środki w wysokości 5,5 mln zł. W najbliższą sobotę, 18 grudnia odbędzie się prezentacja koncepcji  przebudowy tej części ul. Śmiałej, ich trzy warianty zaprezentowane i omówione będą podczas spotkania z mieszkańcami. Realizacja II etapu zaplanowana jest na 2023 rok.

Przebudowa ul. Przasnyskiej

Kwotę 6 mln 100 tys. zł otrzymaliśmy od Rady Miasta na przebudowę ul. Przasnyskiej na odcinku od ul. Rydygiera do ul. Krasińskiego. To dodatkowe zadanie, które zostanie połączone z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Rydygiera z ul. Przasnyską oraz przebudową ul. Przasnyskiej na odcinku od ul. Rydygiera do ul. Duchnickiej. Prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej, opracowaniem zakresu prac budowlanych oraz wykonanie inwestycji realizowane będą w latach 2022 i 2023.

Boisko szkolne

Za przyznane nam przez radnych miejskich 500 tys. zł wymieniona zostanie nawierzchnia boiska szkolnego Szkoły Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego przy ul. Braci Załuskich 1.