null

Przekształcenie użytkowania we własność – wydłużenie terminu składania wniosków

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ważna informacja dotycząca przekształcenia użytkowania wieczystego we własność! Z uwagi na bezpieczeństwo Mieszkańców i w związku z obecną sytuację związaną z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, Miasto Stołeczne Warszawa wydłuża możliwość składania dokumentów do końca 2020 r. Zachowane zostają wszystkie ulgi i bonifikata w wysokości 98 proc.

Przypominamy! Wszyscy Mieszkańcy, zarówno Ci, którzy dostali zaświadczenia o przekształceniu, jak i Ci, którzy na nie nadal czekają, nie muszą się martwić - zachowują prawo do pełnej bonifikaty.

Warszawiacy, którzy otrzymali zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości powinni zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą w urzędzie dzielnicy lub do zarządu Mienia Skarbu Państwa np. przez internet (ePUAP). Z uwagi na ogłoszony w Polsce stan epidemii, dokumenty te będzie można składać nawet do końca 2020 roku, bez obawy o utratę bonifikaty. Ważne jest, aby po otrzymaniu informacji o wysokości należności wnieść opłatę jednorazową.

Po wpłacie, Mieszkańcy otrzymają dokument potwierdzający spłatę należności. Następnym krokiem jest złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w dziale III księdze wieczystej, do którego należy załączyć otrzymane potwierdzenie spłaty.

Osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r., dostaną zwrot nadpłaty na konto (lub w kasie urzędu dzielnicy - po przywróceniu tej możliwości).

Przekształcone nieruchomości – gdzie szukać?

Mieszkańcy, którzy nie otrzymali zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, mogą sprawdzić, które nieruchomości zostały przekształcone w wyszukiwarce: warszawa19115.pl/przeksztalcenia

Jeśli nieruchomość jest na liście, nie muszą wnosić opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2020 r., a z przysługującej bonifikaty skorzystają po otrzymaniu dokumentu. Dane w wyszukiwarce są stale aktualizowane (do czasu uwłaszczenia wszystkich nieruchomości podlegających przekształceniu na mocy ustawy).

Jeśli adresu nie ma jeszcze na liście, warto zgłosić się do urzędu dzielnicy lub Zarządu Mienia Skarbu Państwa i dowiedzieć co z przekształceniem i opłatą za użytkowanie wieczyste za 2020 rok.

20 03 30 bonifikata