null

Remont oświetlenia i pastorały

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, zakończony został remont oświetlenia ul. Krasińskiego. Nowe latarnie zainstalowano na odcinku od pl. Wilsona do ul. Powązkowskiej. Remont oświetlenia ul. Krasińskiego był dużym przedsięwzięciem.

Prace podzielono na kilka etapów. W pierwszej połowie 2018 r. nowe latarnie postawiono na odcinku od ul Wybrzeże Gdyńskie pl. Wilsona. W tym miejscu zostały zamontowane latarnie stylizowane na model Pastorał Warszawski z 1923 r.

W kolejnych etapach prace prowadzono równocześnie na dwóch odcinkach. I tak od ul. Broniewskiego do ul. Powązkowskiej postawiono 80 nowych, metalowych słupów oraz zainstalowano również nowe okablowanie. Zaś na odcinku od ul. Broniewskiego do pl. Wilsona zamontowano 44 latarnie typu Pastorał Warszawski z 1923 r. Nowe latarnie zostały wyposażone w oprawy LED, co poprawi widoczność i bezpieczeństwo uczestników ruchu. Pozwoli to również zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. Warto przypomnieć, że wcześniej pojawiły się pastorały na ul. Mickiewicza dodając uroku tej ważnej arterii Żoliborza. Szczególnie ciekawie prezentują się na odcinku wiodącym przez Plac Inwalidów

Na początku przyszłego roku zaplanowano również remont oświetlenia na węźle ul. Krasińskiego z Wisłostradą oraz wymianę 32 lamp pod wiaduktem przy Wisłostradzie.

Jako ciekawostkę podajemy fakt, że na terenie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Czarnieckiego 49 przetrwały dwa oryginalne pastorały zainstalowane tu prawdopodobnie ok. roku 1934. Dzięki staraniom Urzędu Dzielnicy dyrekcja szkoły złożyła wniosek o wpisanie ich do rejestru zabytków. I tak Decyzją Nr 1431/2018 Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podjętą w dniu 24 października 2018 latarnie stały się zabytkiem ruchomym.

Remont oświetlenia i pastorały
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Remont oświetlenia i pastorały
Remont oświetlenia i pastorały
Remont oświetlenia i pastorały
Remont oświetlenia i pastorały