null

Rocznica śmierci gen. Stanisława Sosabowskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Generał Stanisław Sosabowski (1897 – 1967) przeszedł do historii przede wszystkim jako organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą walczył w bitwie pod Arnhem. Trzeba było wielu lat, by doceniono zasługi i jego rolę w tej bitwie. Lista zasług Generała dla ojczyzny jest jednak znacznie dłuższa. Był aktywnym i wyróżniającym się uczestnikiem ruchu niepodległościowego na przełomie wieków. Należał m.in. do drużyn strzeleckich. Walczył w I wojnie światowej jako poddany Austro-Węgier. W II wojnie światowej dowodził 21 pp zwanym pułkiem «Dzieci Warszawy». Dał się poznać jako świetny dowódca. Gen. dyw. Juliusz Rómmel nadał pułkownikowi dyplomowanemu Stanisławowi Sosabowskiemu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari „w uznaniu zasług i wykazane męstwo i ofiarność w czasie walk z Niemcami”.

Generał Stanisław Sosabowski mieszkał w dwudziestoleciu międzywojennym na Żoliborzu Oficerskim przy ul. Hauke-Bosaka 11. Fakt ten upamiętnia tablica odsłonięta 26 września 2009 r.

W dniu 23 września 2017 r., w 50 rocznicę śmierci Stanisława Sosabowskiego, odsłonięto w al. Wojska Polskiego popiersie generała ufundowane przez ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie. Autorem rzeźby jest Holender, Martin Abspoel. W tym właśnie miejscu Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz, złożył wiązankę kwiatów w hołdzie jednemu z najwybitniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej, który przeszedł nie tylko do historii, ale stał się również postacią legendarną.

1s

2s

4s