null

Rocznica urodzin Mistrza

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dziewięćdziesiąta trzecią rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy na wieczornym spotkaniu w Kalinowym Sercu wspominał Mistrza Daniel Olbrychski.

Wspominał? To była wciągająca opowieść pełna humoru, anegdot, opisów sytuacji z planu filmowego, bezbłędnie przytaczanych cytatów z odtwarzanych ról i wypowiadanych lekko nosową barwą głosu co celniejszych kwestii reżysera. To była półtoragodzinna wędrówka przez trzynaście obrazów, przy produkcji których Mistrz i Aktor współpracowali ze sobą. Od Popiołów z młodzieńczą, pełną uniesień rolą Rafała Olbromskiego, przez Ziemię obiecaną z Karolem Borowieckim dojrzałym, cynicznym mężczyzną, po niezrównanego Gerwazego w Panu Tadeuszu, postać skonstruowaną wiernie wedle portretu skreślonego przez Adama Mickiewicza – żeby poprzestać na ekranizacjach tylko tych trzech arcydzieł literatury polskiej. Daniel Olbrychski był ulubionym aktorem Mistrza. Łączyła ich partnerska relacja, ale w każdej niemal kwestii wypowiadanej przez Aktora odczytać można było szacunek do Andrzeja Wajdy, bezgraniczne zaufanie do jego artystycznej intuicji i przekonanie o wyjątkowości tej postaci w każdym wymiarze jej życiowej aktywności.

Takie wieczory jak ten na długo pozostają w pamięci uczestników. A było ich tylu, że na piętnaście minut przed spotkaniem zabrakło nawet miejsc stojących. Nie pierwszy to wieczór w Kalinowym Sercu, który dostarcza autentycznych wzruszeń w kontakcie z niekłamanym zjawiskiem artystycznych. Spotkanie zostało zorganizowane z budżetu Dzielnicy Żoliborz.