null

Róże Pamięci

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W 2014 roku w Parku im. S. Żeromskiego powstał przyciągający uwagę przechodniów klomb utkany z róż w kształcie kotwicy – symbolu Polski Walczącej, Była to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"" i władz Dzielnicy Żoliborza. W ten sposób inicjatorzy chcieli oddać hołd dziewczętom i kobietom poległym w czasie Powstania Warszawskiego. Informowała o tym niewielka tabliczka ustawiona przy kwietnej kompozycji. 24 maja 2014 r. odbyło się przy klombie uroczyste spotkanie honorujące to miejsce, jako miejsce upamiętnienia.

W ubiegłym roku Pani Eliza Rutkowska, mieszkanka Żoliborza, zgłosiła w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt renowacji rosarium, tabliczki i zainstalowania różanej pergoli. Mieszkańcy Żoliborz w głosowaniu wybrali ten projekt do realizacji. Obowiązek zrealizowania spoczywał na Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy. Przyszedł moment, by w 75 rocznicę kapitulacji Żoliborza przypomnieć o poległych kobietach i dziewczętach upamiętnionych w tak niebanalny sposób.

Mimo deszczowej pogody nie zawiedli najwytrwalsi. Byli wśród nich: Mirosław Kunikowski „Sokół”, uczestnik powstania i więzień polityczny oraz Marek Rzeszotarski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji. Żoliborz reprezentowali: Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza oraz Jolanta Zjawinska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Żoliborz.

Zebrani wysłuchali informacji o powstaniu tego miejsca pamięci oraz o kobietach uczestniczkach Powstania Warszawskiego. Stanowiły one 20% stanu osobowego AK. Burmistrz podkreśli rolę i znaczenie kobiet, które uczestniczyły w powstaniu w bardzo różnych i ważnych dla wojska rolach. Podziękował przybyłym za obecność a Zarządowi Zieleni m.st. Warszawa za zrealizowanie projektu.

Organizatorami uroczystości byli: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa, przy współudziale Muzeum Powstania Warszawskiego.

Róże Pamięci

Róże Pamięci

Róże Pamięci

Róże Pamięci

Róże Pamięci

Róże Pamięci