null

Seniorzy z Żoliborza szkolą się z zasad udzielania pierwszej pomocy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Praktyczny pokaz udzielania pierwszej pomocy przez funkcjonariuszkę Straży Miejskiej m.st. Warszawy z udziałem pracownika ośrodka.

W czwartek, 9 czerwca w siedzibie Żoliborskiego Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Wyspiańskiego 6/8 przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz, pracownicy ośrodka oraz Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy zorganizowali szkolenie i pokaz dla seniorów z udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. W szkoleniu uczestniczyło 30 seniorów.

Podczas spotkania seniorzy zapoznali się z różnorodną tematyką omawianą przez ratownika medycznego - funkcjonariuszkę Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej z zakresu udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Uczestnicy dowiedzieli się jak się zachować, co należy zrobić, gdzie zadzwonić, a także aby nie być obojętnym, gdyby byli świadkami lub przypadkowymi uczestnikami zdarzeń losowych np. w sytuacjach wystąpienia u poszkodowanych osób takich zdarzeń, jak wystąpienie: krwotoku, zawału, wylewu, udaru, ataku padaczki, zasłabnięć. Szkolenie objęło także zasady zachowania się wobec osób odurzonych alkoholem.

 

Seniorzy praktyczne umiejętności doskonalili z użyciem fantomu i defibrylatora. Ćwiczyli prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku braku oddechu, poznali również rękoczyn Heimlicha, występującego przy zadławieniach pokarmami.    W czasie szkolenia zwracano szczególną uwagę seniorom, że resuscytacja krążeniowo-oddechowa ma dla poszkodowanej osoby decydujące życiowe znaczenie. Czasem ułamki sekund decydują o tym czy dana osoba przeżyje.

 

Seniorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych oraz zadawali dużo pytań związanych z tematyką szkolenie. Na zakończenie szkolenia seniorzy zgłosili akces kontynuowania tej nauki na kolejnych spotkaniach.

 

Uczestnik szkolenia prezentuję swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przy użyciu fantomu.