null

Sport na Żoliborzu – podsumowanie 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia zawody sportowe dzieci - bieg przez przeszkody, które odbywają się w szkolnej hali sportowej. Na pierwszym planie jest dziewczynka i chłopiec ścigający się. Z lewej strony na widowni siedzą dzieci z opiekunami, z tyłu w tle stoją kolejni zawodnicy, czekający na swój start. W prawym dolnym rogu jest data i czas zrobienia zdjęcia: 18.06.2021 09:50.
Zawody sportowe

Blisko 3500 godzin zajęć sportowych, ponad 6000 uczestników w różnym wieku, 50 rozegranych zawodów WOM oraz 20 zorganizowanych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych – Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podsumowuje działania w 2021 roku.

Jedna z najpopularniejszych imprez biegowych – XIV Bieg Rotmistrza Pileckiego, przyciągnął w 2021 roku 500 uczestników i było ich o ponad 300 więcej niż w 2020 roku i już tylko o 200 mniej niż w 2019 roku. 330 zawodników wzięło udział w mityngu lekkoatletycznym im. Jana Mulaka (w 2020 roku z powodu pandemii został odwołany), 160 - w turnieju piłki nożnej z okazji Dnia Dziecka, 120 w turnieju piłki halowej dla przedszkolaków, a 80 w turnieju piłkarskim im. Jędrka Szwajkerta. Łącznie zorganizowanych zostało 20 imprez sportowo-rekreacyjnych, w których udział wzięło 3000 uczestników.

Nie jest to jeszcze powrót do działalności sportowej z czasów sprzed pandemii, ale wyraźnie widać potrzebę ruchu, aktywności fizycznej wśród uczniów i mieszkańców Żoliborza. Interesują się oni nowymi wydarzeniami i oczekują zróżnicowanej oferty. Pomimo trudności, staraliśmy się, aby ulubione imprezy sportowe, jak Bieg Rotmistrza Pileckiego, turniej piłkarski im. Jędrka Szwajkerta czy zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami odbywały się bez przeszkód – podsumowuje rok 2021 Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Tradycyjnie, w 2021 roku budżet Wydziału Sportu i Rekreacji w większości, bo w 31 proc. został przeznaczony na dotacje dla organizacji i klubów sportowych. Dofinansowano łącznie 21 wydarzeń, w tym: zawody pływackie z okazji Dnia Niepodległości oraz zawody w gimnastyce artystycznej Flowers Gym Cup i Żoliborz Gold Cup, Stalowe zawody Hutnik – crossfit, czy SUP-er Żoliborz – nauka pływania na deskach SUP. Łączna kwota dofinansowania wyniosła w 2021 roku 178 tys. 170 zł.

21 proc. i drugą pozycję w wydatkach Wydziału Sportu i Rekreacji stanowiły w 2021 roku programy dla najmłodszych. Zrealizowanych zostało 2393 godzin zajęć sportowych, w których wzięło udział 2420 przedszkolaków i uczniów klas 0-3 na sumę 124 tys. 74 zł. Natomiast dla osób z niepełnosprawnościami oprócz stałych zajęć jak hipoterapia i nauka zumby, zorganizowane zostały dodatkowe wydarzenia i turnieje. I tak w wieloboju sportowym, turnieju tenisa stołowego i turnieju gry w boule wzięło udział 200 uczestników, w sportowym festynie integracyjnym – 300 osób, a w zawodach jazdy konnej wystartowało 55 zawodników. Budżet z ofertą sportową skierowaną dla osób z niepełnosprawnościami stanowił 8 proc. całego budżetu wydziału.

Na imprezy sportowo-rekreacyjne (biegi uliczne, turnieje dla dzieci i młodzieży) oraz zajęcia dla mieszkańców w ramach programów „otwarte sale” oraz „sprawny senior” przeznaczono łącznie 27 proc. budżetu. W takich zajęciach jak joga, gimnastyka, zajęcia strzeleckie, zajęcia taneczne, gry zespołowe czy tenis stołowy wzięło udział 401 osób, którzy na dofinansowanej przez Dzielnicę Żoliborz aktywności fizycznej spędzili 865 godzin.

Po więcej informacji zapraszamy do prezentacji.