
Blisko 3500 godzin zajęć sportowych, ponad 6000 uczestników w różnym wieku, 50 rozegranych zawodów WOM oraz 20 zorganizowanych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych – Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podsumowuje działania w 2021 roku.
Jedna z najpopularniejszych imprez biegowych – XIV Bieg Rotmistrza Pileckiego, przyciągnął w 2021 roku 500 uczestników i było ich o ponad 300 więcej niż w 2020 roku i już tylko o 200 mniej niż w 2019 roku. 330 zawodników wzięło udział w mityngu lekkoatletycznym im. Jana Mulaka (w 2020 roku z powodu pandemii został odwołany), 160 - w turnieju piłki nożnej z okazji Dnia Dziecka, 120 w turnieju piłki halowej dla przedszkolaków, a 80 w turnieju piłkarskim im. Jędrka Szwajkerta. Łącznie zorganizowanych zostało 20 imprez sportowo-rekreacyjnych, w których udział wzięło 3000 uczestników.
Nie jest to jeszcze powrót do działalności sportowej z czasów sprzed pandemii, ale wyraźnie widać potrzebę ruchu, aktywności fizycznej wśród uczniów i mieszkańców Żoliborza. Interesują się oni nowymi wydarzeniami i oczekują zróżnicowanej oferty. Pomimo trudności, staraliśmy się, aby ulubione imprezy sportowe, jak Bieg Rotmistrza Pileckiego, turniej piłkarski im. Jędrka Szwajkerta czy zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami odbywały się bez przeszkód – podsumowuje rok 2021 Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Tradycyjnie, w 2021 roku budżet Wydziału Sportu i Rekreacji w większości, bo w 31 proc. został przeznaczony na dotacje dla organizacji i klubów sportowych. Dofinansowano łącznie 21 wydarzeń, w tym: zawody pływackie z okazji Dnia Niepodległości oraz zawody w gimnastyce artystycznej Flowers Gym Cup i Żoliborz Gold Cup, Stalowe zawody Hutnik – crossfit, czy SUP-er Żoliborz – nauka pływania na deskach SUP. Łączna kwota dofinansowania wyniosła w 2021 roku 178 tys. 170 zł.
21 proc. i drugą pozycję w wydatkach Wydziału Sportu i Rekreacji stanowiły w 2021 roku programy dla najmłodszych. Zrealizowanych zostało 2393 godzin zajęć sportowych, w których wzięło udział 2420 przedszkolaków i uczniów klas 0-3 na sumę 124 tys. 74 zł. Natomiast dla osób z niepełnosprawnościami oprócz stałych zajęć jak hipoterapia i nauka zumby, zorganizowane zostały dodatkowe wydarzenia i turnieje. I tak w wieloboju sportowym, turnieju tenisa stołowego i turnieju gry w boule wzięło udział 200 uczestników, w sportowym festynie integracyjnym – 300 osób, a w zawodach jazdy konnej wystartowało 55 zawodników. Budżet z ofertą sportową skierowaną dla osób z niepełnosprawnościami stanowił 8 proc. całego budżetu wydziału.
Na imprezy sportowo-rekreacyjne (biegi uliczne, turnieje dla dzieci i młodzieży) oraz zajęcia dla mieszkańców w ramach programów „otwarte sale” oraz „sprawny senior” przeznaczono łącznie 27 proc. budżetu. W takich zajęciach jak joga, gimnastyka, zajęcia strzeleckie, zajęcia taneczne, gry zespołowe czy tenis stołowy wzięło udział 401 osób, którzy na dofinansowanej przez Dzielnicę Żoliborz aktywności fizycznej spędzili 865 godzin.