Pierwsi uchodźcy z Ukrainy zakwaterowani w punkcie pobytowym przygotowanym przez żoliborskich urzędników

Na zdjęciu widoczny biało-czerwony namiot dla dzieci ustawiony w pokoju zabaw

Przygotowany przez pracowników Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy punkt pobytowy przyjął już pierwszych uchodźców z objętych wojną terenów w Ukrainie. W komfortowych warunkach i zapewniających prywatność osobnych pokojach zamieszkało ponad 200 kobiet i dzieci. Łącznie w placówce zlokalizowanej przy Rondzie ONZ schronienie będzie mogło znaleźć blisko 300 osób.

- Zdajemy sobie sprawę, że nic nie zastąpi rodzinnego domu. Mamy jednak nadzieję, że ten punkt na jakiś czas stanie się namiastką domu dla naszych sąsiadów z Ukrainy, tak mocno dotkniętych przez wielką niesprawiedliwość i ciężki los. Oddajemy im to miejsce, przygotowane z myślą o ich komforcie fizycznym i psychicznym, w którym będą mogli poczuć się bezpiecznie i zaopiekowani – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Urzędnicy Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa wspierani przez wolontariuszy z Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy i spółki Skanska oraz pracowników żoliborskich jednostek: Ośrodka Sportu i Rekreacji, Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i Ośrodka Pomocy Społecznej przekształcili pomieszczenia biurowe znajdujące się na II i III piętrze budynku przy ul. Jana Pawła II w pełni funkcjonalny hostel z miejscami do spania w niedużych, osobnych pokojach. Pokoje zostały wyposażone częściowo w łóżka, a częściowo w materace oraz pościel, ręczniki, a także fotele lub krzesła, wieszaki i kosze lub półki na wyłożenie podręcznych rzeczy.

- Powierzenie naszym pracownikom organizacji punktu pobytu dla uchodźców wojennych przez Miasto Stołeczne Warszawa było dla nas nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale również wielkim zaszczytem. Był to czas wzmożonej pracy wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie osób, które z podjęły się wzięcia na swoje barki odpowiedzialności za zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i maksimum komfortu przy ograniczonych środkach w presji czasu. Ogromne podziękowania kierujemy do naszych Darczyńców, dzięki wsparciu których, ten punkt pobytowy został w pełni wyposażony na przyjęcie naszych gości – dodaje Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Na każdym z pięter znajduje się osobna jadalnia oraz kuchnia z możliwością samodzielnego przygotowywania posiłków, łazienki z prysznicami oraz pralnia. Na obu poziomach stworzone zostały też strefy relaksu z kanapami, fotelami, miejscami do pracy czy nauki przy komputerze. Jest też stół do ping-ponga i telewizory.

Z myślą o potrzebach najmłodszych mieszkańców powstała strefa zabawy i gier, które zostały wyposażone w  zabawki, gry, planszówki, puzzle, kredki itp. Udało się przygotować także przewijalnię dla niemowląt, a także osobną kuchnię i magazynek dla produktami, które mogą potrzebować młode mamy. Dodatkowo funkcjonuje magazyn z ubraniami dla matek i dzieci.

Nie zabrakło wyposażonego gabinetu lekarskiego i zabiegowego, który powstał przy udziale Samodzielnego  Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy oraz gabinetu psychologa. Na III piętrze wyodrębniona została osobna strefa dla osób chorych i przebywających w izolacji związanej z Covid-19.

Wszystkie strefy zostały oznakowane i opisane w języku polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Wyposażenie i uruchomienie punktu możliwe było dzięki wsparciu m.in. takich darczyńców jak: spółka Skanska, Igor Kaleński - Grupa BBDO w Polsce oraz Global E-commerce Lead w Molecular BBDO oraz Rafał Kupidura - IF NATION GROUP.

Placówka zlokalizowana przy Rondzie ONZ to jeden z 9 prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawa punktów pobytowych, którego operatorem jest warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Widok na jedną z sypialni, widoczne materace i przygotowana pościel
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Magazyn chemii i kosmetyków
Widok na pokój z materacami i przygotowaną pościelą