Uczestniczka Powstania Warszawskiego Janina Rożecka „Dora” uhonorowana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy

Na uroczystej sesji Rady Miasta, odbywającej się w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wręczono Nagrody m.st. Warszawy dla osób działających na rzecz miasta i jego mieszkańców. Wyróżniona została m.in. uczestniczka Powstania Warszawskiego Janina Rożecka „Dora”.
Pani Janina Rożecka z domu Gutowska ps. „Dora”, urodziła się 6 styczna 1922 roku w Stryju. Silnie związana jest z Żoliborzem. Mieszkała przy ulicy Alojzego Felińskiego 6 w latach 1935-1939, uczęszczała do Gimnazjum im. Aleksandry Piłsudskiej (dzisiaj XVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Sempołowskiej). W czasie II wojny światowej kontynuowała naukę na tajnych kompletach (Matura 1942), a następnie studiowała medycynę. Ukończyła szkołę podchorążych i uzyskała stopień plutonowy podchorąży. Należała do zgrupowania „Baszta”. W okresie Powstania Warszawskiego walczyła w zgrupowaniu „Żaglowiec” w obwodzie drugim „Żywiciela”, a następnie do końca Powstania pracowała w szpitalu przy ul Śmiałej. Po zakończeniu Powstania przebywała w Komorowie z rannymi powstańcami wywiezionymi z Warszawy przez Pruszków. Za swoją działalność została odznaczona między innymi Krzyżem Powstańczym Londyńskim i Warszawskim, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Partyzanckim. Za uratowanie żydowskiego chłopca została uhonorowana orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Po wyzwoleniu początkowo pracowała w Czerwonym Krzyżu, a następnie z grupą dokonującą ekshumacji zwłok przy ulicy Czerniakowskiej. Przez ponad pół wieku Janina Rożecka była związana z XVI LO, pracując początkowo jako sekretarka szkoły, a potem zajmowała się Komitetem Rodzicielskim, kontrolą i finansami stołówki szkolnej. Pani Janina Rożecka miała ogromny wpływ na wychowanie patriotyczne wielu pokoleń uczniów Sempołowskiej i innych warszawskich szkół oraz szkół w Kanadzie i w Ukrainie. Uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą francuską i izraelską, którą oprowadzała po Cmentarzu Żydowskim, Muzeum Korczaka i Muzeum Powstania Warszawskiego. Jako córka zamordowanego w Starobielsku oficera przekazywała uczniom wiedzę o zbrodni katyńskiej i oprowadzała ich po Muzeum Katyńskim. Regularnie spotykała się z młodymi ludźmi i uczniami, wygłaszając prelekcje na temat Powstania Warszawskiego. Regularnie odwiedzała z nimi kwatery żołnierzy AK Zgrupowania „Żywiciel” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Razem z uczniami Sempołowskiej uczestniczyła we wszystkich uroczystościach rocznicowych upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Aktywnie uczestniczyła przy współtworzeniu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.
To dzięki niej w szkolnym programie profilaktyczno-wychowawczym został zapisany obowiązek uczestnictwa każdej klasy w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Janina Rożecka jest bohaterką następujących książek: „Dziewczyny z Powstania” Anny Herbich oraz „Sanitariuszka Dora” Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek. Pani Janina Rożecka ciągle jest obecna w życiu „Sempołowskiej”, w tym roku młodzież XVI LO zorganizowała obchody jej setnej rocznicy urodzin.

