null

Warszawa miastem współdzielenia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawa tworzy miejski system dla ekonomii współdzielenia i zaprasza do współpracy. Chcemy stworzyć przestrzeń dla wymiany wiedzy, zasobów i doświadczeń w dzieleniu się różnymi zasobami.

Ekonomia współdzielenia (sharing economy) to zjawisko polegające na wymianie i dzieleniu się różnego rodzaju zasobami. Czasami bezpłatnie, czasami za opłatą, ale bez przekazywania praw własności. Ludzie, wykorzystując platformy internetowe, współpracują, tworzą, dzielą się swoim czasem, talentem i tym, co posiadają. Mogą to być nieruchomości, pojazdy, narzędzia, treści medialne czy umiejętności. Dzięki technologiom cyfrowym mają możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Mogą zarabiać, udostępniając innym posiadane zasoby i umiejętności, a jednocześnie oszczędzać pieniądze, korzystając z dostępu do towarów i usług, bez konieczności ich kupowania.

Idea współdzielenia pomaga zbudować odpowiedzialną wspólnotę. Przyczynia się do zapewnienia dobrych warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego. Jest jednym z ważnych elementów wdrażanej od kilku lat w Warszawie koncepcji smart city, czyli inteligentnego miasta.

Na nowej platformie miejskiej w zakładce „WawaShare współdzielenie w mieście”, zamieszczone zostały inicjatywy związane z  "dzieleniem się miastem" w obszarze infrastruktury, transportu, powierzchni biurowych, pomieszczeń mieszkalnych i umiejętności. Można znaleźć tam takie projekty jak jadłodzielnie polegające na dzieleniu się nadwyżkami żywności, które można dostarczyć w wyznaczone miejsca, czy platformę biblioteczną w ramach której skorzystamy zarówno z e-zasobów biblioteki, jak i atrakcyjnych warsztatów oraz treści edukacyjnych.

Pomysły można zgłosić za pośrednictwem formularza  znajdującego się na stronie biznes.um.warszawa.pl lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres: ekonomia.wspoldzielenia@um.warszawa.pl.