null

Wypożycz lub oddaj książkę w towarzystwie psa

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Żoliborskie biblioteki stają się bardziej przyjazne zwierzętom. Wraz z otwarciem bibliotek po zdjęciu obostrzeń związanych z rozwojem pandemii koronawirusa, żoliborskie placówki wprowadzają możliwość wypożyczenia i/lub oddania książek w towarzystwie czworonoga.

Pilotażowo uruchamiamy akcję, która umożliwia oddanie przeczytanej lub odebranie zarezerwowanej poprzez system internetowy lub telefonicznie książki, w towarzystwie czworonoga. Zostawianie psa przed budynkiem niejednokrotnie naraża go na niepotrzebny stres, a także ryzyko kradzieży.

- Chcemy stać się miejscem bardziej przyjaznym i otwartym na potrzeby naszych mieszkańców. Wiele osób zwraca uwagę, że byłoby im wygodniej podejść do biblioteki przy okazji spaceru z psem i wejść razem do środka. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, w której pupil źle znosi zostawanie bez opieki w nieznanym sobie miejscu – mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

 

- Nasza akcja uruchamiana nieprzypadkowo jest właśnie teraz. Niebagatelne znaczenie ma tutaj fakt, że  osoby po przebyciu koronawirusa dostrzegają u siebie długotrwale osłabienie i szybsze zmęczenie nawet prostą aktywnością na świeżym powietrzu. Chcielibyśmy, żeby nasi czytelnicy podczas jednego spaceru mogli zrealizować dwie bieżące potrzeby: spacer z psem i wizytę w bibliotece, bez  konieczności pokonywania ponownie podobnej trasy – dodaje Małgorzata Kocot, dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Akcja dotyczy wyłącznie możliwości wejścia z czworonogiem przy okazji zwrotu książek lub przygotowanych już do odbioru tytułów. A czas przebywania w bibliotece – z  uwagi na obecność  innych czytelników - powinien być maksymalnie krótki. Nie ma możliwości przemieszczania się z pupilem pomiędzy regałami w celu wyszukiwania książek do wypożyczenia. Pies w bibliotece powinien być na smyczy pod pełną kontrolą właścicielską, a w przypadku psów dużych i/lub mogących wzbudzać strach – także w kagańcu.

Latem oraz w pozostałe ciepłe dni placówki biblioteczne będą wystawiały miski ze świeżą wodą.

To kolejne ułatwienie dla czytelników. W bibliotece działa już usługa książka na telefon. Jest ona skierowana do osób starszych, chorych lub o ograniczonych możliwościach poruszania się, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do biblioteki. Takie osoby mogą zadzwonić do wybranej placówki, z której chcą wypożyczyć książki i prosić o ich dostarczenie do domu. Książki zostaną również odebrane przez bibliotekarza w celu ich zwrócenia.

Usługa książka na telefon obejmuje książki tradycyjne, audiobooki, literaturę obcojęzyczną, literaturę popularnonaukową oraz filmy i dotyczy wszystkich żoliborskich placówek bibliotecznych.

Akcją o otwarciu się na potrzeby czytelników z czworonożnymi przyjaciółmi, żoliborskie biblioteki powiększyły listę dzielnicowych publicznych miejsc przyjaznych zwierzętom. Mieszkańcy Żoliborza od kilku lat mogą załatwiać swoje sprawy w Urzędzie Dzielnicy na sali obsługi w towarzystwie swojego pupila. Wiosną i latem pod urzędem wystawiana jest miska ze świeżą wodą. Dla osób, które nie chcą zabierać swojego czworonoga do środka, przygotowane jest częściowo zacienione i monitorowane miejsce, w którym można go bezpiecznie zostawić. Podobnie, domowe pupile są mile widziane w Centrum Lokalnym Żoliborz przy ul. Rydygiera 6b oraz w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający zwierzę domowe jest zobowiązany do posprzątania po nim.