null

Wystawa o KS Marymont „Sąsiedzi zza miedzy”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przy mikrofonach dwóch mężczyzn z prawej Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Paweł Michalec, w tle stroje sportowe, puchar w gablocie.

Otwarta 21 kwietnia br. w Muzeum Sportu i Turystyki wystawa pt. „Sąsiedzi zza miedzy” poświęcona jest historii Robotniczego Klubu Sportowego „Marymont”, jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów sportowych stolicy.

W szczytowym okresie swojej działalności RKS prowadził działalność w kilkunastu dyscyplinach sportowych, wśród których wiodącymi były: kajakarstwo, łucznictwo, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, szermierka i zapasy.

Przemiany ustrojowe odbiły się niekorzystnie na jego działalności, chociaż jeszcze na początku XXI wieku działało sześć sekcji (łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, łucznictwo, piłka nożna, szermierka i tenis stołowy). Obecnie już tylko piłkarze - i to z przerwami w działalności - nawiązują do klubowych tradycji.

Dzięki akcji zapoczątkowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki - oraz owocnej współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Żoliborz (który działa obecnie na terenie klubu) - udało się uratować wiele cennych trofeów sportowych, dokumentów i fotografii. Poddane konserwacji nabrały nowego żucia. One właśnie dały początek wystawie. Jej uzupełnieniem są niezwykle cenne dary, przekazane przez panie Marię Mączyńską wielkokrotną mistrzynię świata w łucznictwie i Urszulę Parulską wdowę po Ryszardzie, zdobywcy dwóch medali olimpijskich w szermierce.

Grupa ludzi przygląda się wystawie, mężczyzna na pierwszym planie fotografuje przedmiot z gabloty.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Dwóch mężczyzn ogląda wystawę, ubrani w takie same koszulki z napisem MARYMONT WARSZAWA umieszczony na plecach, przed nimi dyplomy w gablocie.
Dwie kobiety oglądają medale w gablocie, w tle grupa robi zdjęcia strojów sportowcow.
Wystawa o KS Marymont „Sąsiedzi zza miedzy”
Wystawa o KS Marymont „Sąsiedzi zza miedzy”
Wystawa o KS Marymont „Sąsiedzi zza miedzy”
Wystawa o KS Marymont „Sąsiedzi zza miedzy”