null

Z żoliborskimi seniorami o bezpieczeństwie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czternaście seniorów przy drewnianych stołach, w grupie znajduje się większość kobiet.

We wtorek, 26 kwietnia 2022 r. na terenie Domu Seniora „Piękny Brzeg” Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie z seniorami w ramach cyklu spotkań o przeciwdziałaniu zagrożeniom na jakie narażone są osoby starsze ze strony przestępców stosujących metody wyłudzania pieniędzy „Na Wnuczka”, „Na Policjanta” lub inne o podobnej metodzie działania.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz i Komendę Rejonową Policji Warszawa V  wraz z Komisariatem Policji Warszawa Żoliborz.

 

Jednym ze sposobów zapobiegania przestępczości jest edukacja, dlatego też w trakcie spotkania funkcjonariusze Policji przypomnieli seniorom znane i najnowsze sposoby działania sprawców, wskazując dobre zasady, aby nigdy nie ujawniali nieznajomym informacji takich jak: numer telefonu, numer PESEL, numer dowodu osobistego, posiadanych oszczędności, numerów kont bankowych oraz haseł.

 

Wskazali również, aby seniorzy nie zgadzali się na oferowane im tzw. atrakcyjnych warunków zakupów towarów oraz usług i nie podpisywali żadnych umów w tym zakresie. Ponadto, pracownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz poinformował seniorów oraz pracowników Domu Seniora „Piękny Brzeg” o możliwości uczestniczenia w webinarium pt. „Cyberoszuści atakują - jak nie dać się okraść w Internecie”.

 

W dalszej części spotkania omówione zostały możliwe zagrożenia, na które są narażeni seniorzy w wyniku nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Przypomniano seniorom zasady bezpiecznego poruszania się ciągiem pieszo-rowerowym zwracając szczególną uwagę na poruszających się użytkowników rowerów i elektrycznych hulajnóg. Przypomniano seniorom także numery alarmowe, pod którymi mogą zgłaszać przypadki zagrażające ich bezpieczeństwu.

 

Seniorzy w trakcie spotkania byli bardzo aktywni zadając funkcjonariuszom Policji pytania dotyczące ich bezpieczeństwa, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali opaski odblaskowe oraz materiały informacyjne przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.