null

Zielone ogrodzenia żoliborskich szkół i przedszkoli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gałąź drzewa z zielonymi liśćmi i niewielkimi zielonymi owocami.

Ponad 1000 sadzonek roślin aktinidii ostrolistnej, dławisza okrągłolistnego oraz akebii pięciolistkowej stworzy długowieczne żywopłoty wokół żoliborskich placówek edukacyjnych. Od wiosny realizowany jest projekt z Budżetu Obywatelskiego 2022 „840 metrów żywopłotu wokół żoliborskich szkół i przedszkoli”. Zagłosowano na niego 1084 mieszkańców Żoliborza.

Do projektu przystąpiło łącznie 12 placówek edukacyjnych z Żoliborza, po 4 przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. 10 placówek biorących udział w akcji obsadziło już ogrodzenia swoich placówek roślinami pnącymi. Do końca czerwca posadzono łącznie 840 pnączy odmian: aktinidii ostrolistnej "Weiki", dławisza okrągłolistnego "Hercules" i akebii pięciolistkowej. Kolejnych 150 akebii pięciolistkowych posadzonych zostanie do końca wakacji, natomiast placówka - Zespół Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego, ul. A. Felińskiego 13 finalizuje właśnie proces wyboru wykonawcy.
 
- Zielone ściany uzupełnią i urozmaicą zieleń Dzielnicy, poprawią przestrzeń publiczną. Zielone ściany wygłuszą też hałasy - po obu stronach płotu. Na terenie szkoły i boisk będzie ciszej, dochodzące do placówek z zewnątrz hałasy ruchu drogowego zostaną ograniczone, przez co dzieci i pedagodzy będą mieli cichsze środowisko sprzyjające skupieniu i nauce. Z kolei osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie boisk szkolnych czy przedszkolnych placów zabaw powinny zauważyć w swoich mieszkaniach zmniejszenie natężenia hałasów dochodzących z terenów placówek edukacyjnych – uzasadnia autorka projektu.
 
Rośliny pnące mają także skutecznie chronić ściany przed graffiti i bazgrołami. Oprócz wartości estetycznych, rośliny pomagają oczyszczać powietrze miejskie, są naturalnymi bariera mi dźwiękochłonnymi oraz zwiększają powierzchnię biologicznie czynną.
 
- Nie wszystkie szkoły i przedszkola z Żoliborza mogły zostać beneficjentem tego projektu. Warunkiem przeprowadzenia projektów z budżetu obywatelskiego jest ich realizacja na terenie będącym własnością miejską. Niestety nie wszystkie nasze placówki oświatowe spełniają to kryterium - mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
 
Wiceburmistrz zachęca do wzięcia udziału w głosowaniu 9 edycji budżetu obywatelskiego, które trwa tylko do 30 czerwca.
 
- Na Żoliborzu pod głosowanie poddanych jest 31 pomysłów. 9 z nich dotyczy realizacji nasadzeń nowych drzew i krzewów, pielęgnacji już istniejącej zieleni oraz ochrony zwierząt żyjących w mieście. Nie brakuje także tematów edukacyjnych – dodaje.
 
W 8. edycji budżetu obywatelskiego, realizowanego w 2022 roku, na 24 wybrane do realizacji projekty na Żoliborzu, aż 13 dotyczyło zieleni, ochrony środowiska oraz działań proekologicznych.