null

Zielone projekty wygrywają w budżecie obywatelskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Znamy już wyniki 8. edycji budżetu obywatelskiego. Aż 24 z 32 poddanych pod głosowanie na Żoliborzu projektów zostanie zrealizowanych w 2022 roku. Zdecydowanym liderem głosowania są projekty związane z zielenią. Łączy koszt wykonania zwycięskich pomysłów wyniesie w naszej dzielnicy 1 867 500 zł.

13 z 24 wybranych w głosowaniu projektów dotyczy zieleni, ochrony środowiska oraz działań proekologicznych. Najwięcej – 1560 głosów uzyskał projekt „Drzewa i zieleń na Żoliborzu” - wzdłuż ulicy Szamockiej posadzonych zostanie 5 drzew oraz około 20 krzewów, w tym tawuła szara. Jego koszt szacowany jest na 16 tys. zł.

Zaraz za nim – z liczbą głosów 1347 - uplasował się pomysł założenia „Łąki kwietnej na Pl. Grunwaldzkim”. W kwocie 40 tys. zł przewidziane jest przygotowanie i oczyszczenie podłoża pomiędzy Aleją Wojska Polskiego, a wiaduktem na ul. Jana Pawła II, wysiew nasion z roślinami miododajnymi, odstraszającymi kleszcze, pożytecznymi dla ptaków oraz  antysmogowymi, a także prace pielęgnacyjne obejmujące pielenie, nawożenie, podlewanie i koszenie.

Trzeci najchętniej wybierany projekt, to „Drzewa i łąka kwietna”, na który oddano 1265 głosów. Koszt tego pomysłu to 30 tys. zł i obejmuje nasadzenie 3 lip drobnolistnych oraz wysianie łąki kwietnej w okolicy ul. Promyka.

Na drugim biegunie – z liczbą 95 głosów – znalazł się najtańszy dopuszczony do głosowania projekt - "Patroni naszych ulic na pocztówkach - Ks. Teofil Bogucki”. Jego koszt to 3 000 zł. Zakłada on druk trzech tysięcy sztuk pocztówek formatu A6, a następnie ich społeczny kolportaż. Pocztówka ma przedstawić postać  związanego z Żoliborzem ks. Teofila Boguckiego, przyjaciela i ojca duchownego Ks. Jerzego Popiełuszki, duszpasterza ludzi pracy, służb medycznych oraz studentów.

Drugi najtańszy realizowany w 2022 roku to bardzo ciekawy społecznie pomysł, w ramach którego zaplanowana jest organizacja wizyt bezdomnych psów - podopiecznych Schroniska dla zwierząt - w parkach na Żoliborzu: Kępa Potocka i Kaskada. Spotkania połączone będą z nauką empatii, promocją odpowiedzialnej adopcji zwierząt, sąsiedzką integracją międzypokoleniową. „Wiosna i jesień z Gośćmi ze schroniska” kosztować ma 9 tys. zł.

Pozytywną weryfikację mieszkańców Żoliborza przeszedł także najdroższy projekt "Jaśniej na ul. Broniewskiego". Ma on na celu postawienie 25 latarni w technologii LED typu parkowego, które oświetlą pobocze terenu pasa drogowego ul. Broniewskiego, po którym poruszają się mieszkańcy w kierunku osiedla na odcinku od Broniewskiego 11 do Elbląskiej. Całkowity koszt projektu opiewa na kwotę 374 200 zł i jest równy maksymalnej kwocie przewidzianej na pojedynczy dzielnicowy projekt.

Tradycyjnie już mieszkańcy zagłosowali za „III Turniejem piłkarskim o Puchar Marymontu”. Żoliborska biblioteka powiększy swoje zbiory o nowe filmy, audiobooki, książki oraz prasę i książki elektroniczne. Realizowane będą kolejne edycje nauki obsługi komputera dla seniorów w ramach projektu „Senior XXI wieku – kurs obsługi komputera dla mieszkańców w wieku 65+”.

Wyniki 8. edycji budżetu obywatelskiego ogłoszone zostały 15 lipca podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki, która transmitowana była on-line. Żoliborz – po Bemowie, jest dzielnicą, w której zrealizowanych zostanie najwięcej projektów w ramach z budżetu obywatelskiego 2022. W dzielnicy Bemowo będzie ich 34, na Żoliborzu 24, a za nami - na Ursusie 23, na Targówku 22, a na Pradze-Południe 18.

Opisy wszystkich zwycięskich projektów na Żoliborzu w 8. edycji budżetu obywatelskiego dostępne są pod linkiem: tutaj 

Zobacz galerię (4 zdjęć)