null

Żoliborski "Światłotrysk" ma już 10 lat!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Niektórzy nazywają go bąbelkami, inni oranżadą…, 29 października minęło 10 lat kiedy na Kępie Potockiej, został odpalony neon „Światłotrysk”. Instalację zaprojektował żoliborski artysta Maurycy Gomulicki w ramach działań Fundacji Bęc Zmiana pod nazwą „Synchronizacja 2009".

Z założenia neon miał być pomnikiem radości życia, urody chwili, przyjemności. Tymczasem stał się wizytówką Żoliborza, którą pokochali mieszkańcy i świeci już dla Warszawy od 10 lat!

Jaskraworóżowa siedemnastometrowa instalacja wykonana w pracowni Jacka Hanaka przedstawia szklankę, z której ku niebu wzbijają się różowe bąbelki, przywodzące na myśl oranżadę. Neonowe żarówki, które zamocowano na metalowej siatce, gasną i zapalają się w określonej sekwencji, dając wrażenie wielkiej szklanki oranżady, z której uciekają bąbelki. Różowość oświetla przestrzeń parkową nocą, dzięki czemu staje się ona bardziej przyjazna i oswojona nawet po zmroku. Ze względu na swoje rozmiary może również zostać zauważony przez kierowców i wywołać uśmiech na ich twarzach.

Prace nad nim trwały 2 lata. Instalację umieszczono w parku Kępa Potocka, przy skrzyżowaniu ulic Kazimierza Promyka i Gwiaździstej, tuż obok Wisłostrady.

Maurycy Gomulicki (rocznik 1969) – artysta, projektant, fotograf, kolekcjoner i antropolog kultury popularnej. Hedonista konsekwentnie propagujący Kulturę Rozkoszy. Ukończył Wydział Grafiki warszawskiej ASP. W latach dziewięćdziesiątych prowadził w miesięczniku "Machina" autorską rubrykę "Rzecz Kultowa", przeniesioną później pod nazwą „Od rzeczy" na łamy magazynu "Fluid". Był konsultantem i współautorem projektu „ABCDF - słownik wizualny Miasta Meksyk" (2000-2002). Jest głównym autorem wizerunku graficznego i architektonicznego sieci sex shopów „Love Store" (Meksyk 2005). Szerokiej publiczności dał się poznać dzięki multidyscyplinarnemu projektowi „Pink Not Dead!" (Meksyk, Warszawa 2006) oraz dokumentującej amatorski tatuaż z okresu PRL wystawie „Dziary” w Warszawskiej Zachęcie (2018). Opublikował cztery albumy fotograficzne. Intensywny kolor, eksplorowany tak w swoim potencjale witalnym jak w wymiarze socjo-kulturowym, jest istotnym elementem w jego twórczości. Zrealizował szereg obiektów i instalacji w przestrzeni publicznej. Związany z warszawską galerią Leto. Mieszka i pracuje na przemian w Polsce i Meksyku.

1

2