null

Opiekujemy się kotami wolno żyjącymi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na terenie Żoliborza bytuje blisko tysiąc kotów wolno żyjących, szacujemy że ok. 30 proc. z nich nie jest jeszcze wykastrowana. W dzielnicy zarejestrowanych jest obecnie 79 społecznych karmicieli kotów, którym regularnie wydajemy worki z karmą suchą oraz puszki z karmą mokrą. Według ich wskazań liczba wolno bytujących kotów na Żoliborzu wynosi 947.

Każdego roku Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy podpisuje umowę w przychodnią weterynaryjną, która świadczy bezpłatne usługi dla wolno żyjących i bezdomnych żoliborskich kotów. W 2023 roku zarezerwowaliśmy w budżecie na ten cel 20 tys. zł. Opieka weterynaryjna świadczona ze środków Urzędu Dzielnicy Żoliborz nie obejmuje leczenia kotów domowych – posiadających właścicieli.

Opiekunom kotów wolno żyjących oferujemy bezpłatnie badania profilaktyczne i specjalistyczne, zabiegi kastracji i sterylizacji oraz szczepienia. Możliwy jest także wyjazd do wypadków oraz wykonanie zabiegów ratujących życie. Najczęściej wykonywane są zabiegi odrobaczania, odpchlenia i szczepienia kotów przeciwko chorobom zakaźnym, w tym przeciwko wściekliźnie oraz badania ogólne. W 2022 roku zabiegowi kastracji i sterylizacji poddano 24 koty.

Pomóż kotom przetrwać zimę

Ujemne temperatury stanowią duże zagrożenie dla kotów, które nie mają dostępu do ciepłego schronienia. Dlatego szczególnie ważne jest, aby w okresie zimowym zatroszczyć się koty wolno żyjące i pomóc im przetrwać chłodne dni. Najczęściej tę rolę biorą na siebie społeczni karmiciele kotów. Warto jednak pomyśleć o udzieleniu zwierzakom dodatkowego, ciepłego azylu i zwrócić uwagę, aby w naszym domu, bloku czy kamienicy było uchylone choć jedno okienko piwniczne lub garażowe. Dzięki temu kot będzie mógł wślizgnąć się do środka i trochę ogrzać. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można pokusić się o zbudowanie i postawienie na posesji niewielkiej budki, która zapewni zwierzakom schronienie. Najlepiej sprawdzają się budki drewniane, ocieplone styropianem.

Wolno żyjące koty mogą również szukać ciepłego schronienia pod zaparkowanym samochodem, często zasypiają również w nadkolu. Dlatego przed uruchomieniem samochodu warto uderzyć w maskę lub w koła, co wypłoszy śpiącego tam zwierzaka i uchroni przed niebezpieczeństwem.

Jak zostać społecznym karmicielem kotów

Aby zostać społecznym karmicielem kotów należy opiekować się co najmniej 3 kotami (najczęściej jest ich znacznie więcej) oraz raz w roku wypełnić specjalny formularz rejestracyjny, w którym podawana jest liczba kotów pod opieką, rejon w którym one bytują oraz miejsce dokarmiania. Osoba taka zobowiązana jest także do poddawania ich zabiegom weterynaryjnym (leczenie, sterylizacja, kastracja, szczepienia) i przeznaczania otrzymywanej karmy na ich dokarmianie. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska wypożyczają również tzw. klatki łapki, pomagające odłowić dzikie koty i przetransportować zwierzęta na zabiegi do współpracującej przychodni weterynaryjnej.

Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy wydaje społecznym karmicielom kotów worki z karmą suchą w opakowaniach 3,8 kg oraz puszki z karmą mokrą w wadze 0,4 kg. Każdy z karmicieli otrzymuje kod własny, jednorazowy odbioru.

W 2023 r. karma dla kotów wolno żyjących wydawana będzie w 3 cyklach:

  • 27.02.2023 r. 8:00 – 14:00 lub 04.03.2023 r. 9:00 – 12:00;
  • 29.05.2023 r. 8:00 – 14:00 lub 03.06.2023 r. 9:00 – 12:00;
  • 31.07.2023 r. 8:00 – 14:00 lub 05.08.2023 r. 9:00 – 12:00.

Skierowanie na bezpłatne leczenie, badanie, szczepienie lub zabieg dla kota wolno żyjącego w przychodni współpracującej z dzielnicą Żoliborz oraz informacje o tym, jak zostać społecznym karmicielem kotów udzielane są w Wydziale Ochrony Środowiska,  tel. (22) 443-89-58.