null

Zużyte rękawiczki i maseczki wyrzuć do zmieszanych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane. 

Segreguj odpady właściwie

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem, środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane. Jak wskazuje Sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, stanowią odpady komunalne. 

W przypadku wątpliwości przy segregacji odpadów, mieszkańcy mogą skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie segregujna5.um.warszawa.pl

Służby dbają o czystość Warszawy

Miejskie służby oczyszczania na bieżąco sprzątają ulice, chodniki oraz przystanki. To samo dotyczy parków. W przypadku sklepów i innych prywatnych nieruchomości, ich właściciele zobowiązani są do sprzątania terenu. Pracownicy, sprzątający rozrzucone rękawiczki, są narażeni na zakażenie koronawirusem. Dlatego w trosce o zdrowie nas wszystkich, apelujemy o zachowanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy. 

Wszelkie nieprawidłowości, np. przepełnione śmietniki czy rozrzucone rękawiczki można zgłosić za pomocą platformy Warszawa 19115. We wskazanych lokalizacjach podejmie interwencję patrol porządkowy. 

Jak prawidlowo nalozyc i zdjac rekawice

Jak prawidlowo nałozyc i zdjac maseczke. Infografika Ministerstwa Zdrowia

zuzyte maseczki wyrzuc do zmieszanych SegregujNa5