null

Zwiększamy liczbę drzew na Żoliborzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widac świezoposadzone drzewa w pasie zieleni uzupełniające alejkę z drzewami wcześniej rosnącymi

Dokładnie 141 nowych drzew zostanie posadzonych w 2022 roku na Żoliborzu. 85 drzew pojawi się w ramach rekompensaty przyrodniczej, natomiast 3 lipy drobnolistne zostaną posadzone w wyniku realizacji Budżetu Obywatelskiego. Pozostałe 53 nowe drzewa przybędą na Żoliborzu z inicjatywy Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

- Rola drzew dla środowiska i jakości naszego życia, szczególnie w mieście, jest bezsprzeczna. Drzewa przyczyniają się do ograniczenia zanieczyszczenia, tworzą środowisko życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W upalne dni dają zmniejszają temperaturę powietrza i ograniczają wyparowywanie wody z gleby. Korzenie drzew i krzewów spowalniają procesy erozji gleb, przez co wpływają na zmniejszenie zanieczyszczenia wód. Z uwagi na te i inne korzyści dążymy, aby w naszym budżecie każdego roku znalazły się środki nie tylko na realizację nasadzeń zastępczych, ale przede wszystkim na zwiększenie drzewostanu na Żoliborzu – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.
Najwięcej nowych nasadzeń – 40 – przybędzie w pasie drogowym ul. Rydygiera (32 platany klonolistne ‘Pyramidalis’, 5 klonów czerwonych Red Sunset ‘Franksred’ i 3 klony zwyczajne). 22 nowe drzewa posadzimy na Skwerze przy ul. Krasińskiego, w tym 10 klonów Freemana „Autumn Fantasy”, 8 klonów jaworów i 4 topole osiki ‘Erecta’.
 
13 nowych drzew owocowych zostanie posadzonych w Parku Sady Żoliborskie, w tym: 7 grusz odmiany „Doyenne du Comice” i 6 jabłoni „Gravensteiner”. 8 klonów zwyczajnych „Globosum” posadzimy przy ul. Bohomolca, 5 lip drobnolistnych zaplanowaliśmy przy ul. Bitwy nad Rokitną, 4 topole chińskie pojawią się przy ul. Wyspiańskiego, a 4 klony zwyczajne – przy ul. Małogoskiej. Przy ul. Felińskiego przybędą natomiast 4 klony jawory, a jeden klon srebrzysty uzupełni nasadzenia przy al. Wojska Polskiego. O jeden głóg dwuszyjkowy zwiększymy nasadzenia przy ul. Siemiradzkiego, a o kasztanowca – Skwer Newerlego ( wykaz wszystkich lokalizacji nasadzeń drzew).