Wyróżnione wydarzenia

• Żoliborz GOLD CUP

21 września 2019 odbyły się I Międzynarodowe Zawody w Gimnastyce Artystycznej Żoliborz Gold Cup zorganizowane przez klub UKS Ronin Team. Zgromadziły one blisko 100 zawodniczek z 13 klubów z Polski oraz z zagranicy min. z Litwy i Ukrainy.

• Róże Pamięci

W 2014 roku w Parku im. S. Żeromskiego powstał przyciągający uwagę przechodniów klomb utkany z róż w kształcie kotwicy – symbolu Polski Walczącej, Była to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław"" i władz Dzielnicy Żoliborza. W ten sposób inicjatorzy chcieli oddać hołd dziewczętom i kobietom poległym w czasie Powstania Warszawskiego. Informowała o tym niewielka tabliczka ustawiona przy kwietnej kompozycji. 24 maja 2014 r. odbyło się przy klombie uroczyste spotkanie honorujące to miejsce, jako miejsce upamiętnienia.

• Rocznica śmierci gen. Stanisława Sosabowskiego

Generał Stanisław Sosabowski (1897 – 1967) przeszedł do historii przede wszystkim jako organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą walczył w bitwie pod Arnhem. Trzeba było wielu lat, by doceniono zasługi i jego rolę w tej bitwie. Lista zasług Generała dla ojczyzny jest jednak znacznie dłuższa. Był aktywnym i wyróżniającym się uczestnikiem ruchu niepodległościowego na przełomie wieków. Należał m.in. do drużyn strzeleckich. Walczył w I wojnie światowej jako poddany Austro-Węgier. W II wojnie światowej dowodził 21 pp zwanym pułkiem «Dzieci Warszawy». Dał się poznać jako świetny dowódca. Gen. dyw. Juliusz Rómmel nadał pułkownikowi dyplomowanemu Stanisławowi Sosabowskiemu Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari „w uznaniu zasług i wykazane męstwo i ofiarność w czasie walk z Niemcami”.

• Powstańcze róże

W poniedziałek, 30 września o godz. 12:00 , zapraszamy na uroczyste upamiętnienie kobiet i dziewcząt poległych na Żoliborzu w okresie Powstania Warszawskiego. W Parku Żeromskiego, nieopodal Aliny, powstała przed kilku laty rabata kwiatowa w kształcie kotwicy znaku Polski Walczącej. Mała mosiężna tabliczka informowała, co upamiętnia ten oryginalny kwietnik.

• Gala Konkursu "Miejsca Przyjazne Seniorom 2019 na Żoliborzu 2019"

W sobotę, 21 września w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, odbyła się gala finałowa konkursu „Miejsca Przyjazne Seniorom na Żoliborzu 2019. Nagrody w postaci statuetek i certyfikatu przyznano w kategoriach: Publiczna Instytucja Obsługi Mieszkańców, Zakłady Opieki Zdrowotnej oraz Kultura, Rozrywka, Edukacja.Konkurs zainicjowany został w 2018 roku przez Radę Seniorów Dzielnicy Żoliborz. W jego ramach mieszkańcy dzielnicy Żoliborz zgłaszają miejsca, w których seniorzy najlepiej się czują, i które najchętniej odwiedzają.

• XII Bieg Rotmistrza Pileckiego

XII edycja biegu poświęconego pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się w sobotę, 21 września w Parku Kępa Potocka. W tym roku lista startowa zapełniła się szybko i na kilka dni przed startem nie było możliwości zapisania się do biegu. Łącznie wystartowały 724 osoby, w tym 136 dzieci.

• Moda na recykling – finał akcji "Sprzątanie Świata"

Około 300 osób z całej Polski wzięło udział w finale akcji „Moda na recykling”, który odbył się w środę, 18 września w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Celem akcji, która na warszawskim Żoliborzu odbyła się już po raz drugi, jest promocja różnorodnych działań z wykorzystaniem odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem elektrośmieci.Akcja zorganizowana została w ramach obchodów 25 edycji akcji „Sprzątanie Świata”. Poprzedzały ją warsztaty dla dzieci w 8 miastach i gminach z terenu całej Polski. Wśród nich znalazły się Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Góra Kalwaria, Kampinos, Kielce, Tarnowiec, Włocławek oraz warszawski Żoliborz. Zajęcia poprowadzone zostały przez projektantkę mody Annę Kubisz, pod której czujnym okiem, młodzi adepci zajęć z kreatywnego myślenia, wykonywali dodatki i ozdoby do ubrań.Finał akcji „Moda na recykling” zwieńczył pokaz mody, zorganizowany przez Europejską Platformę Recyklingu. Pokaz przyciągnął tłum gwiazd i Na wybiegu w Forcie Sokolnickiego zaprezentowany został szeroki wachlarz ciekawych kompozycji ubrań wykonanych z odpadów z tworzyw sztucznych i elektrośmieci. Kreacje zostały wykonane z użyciem takich surowców jak: piloty do telewizora, płyty CD i kuchenny okap. Wydarzenie poprowadziła aktorka Barbara Kurdej-Szatan, a zaśpiewała Ruda> z Red Lips! Gospodarzami wydarzenia byli Paweł Michalec burmistrz dzielnicy Żoliborz oraz Agata Marciniak – Różak wiceburmistrz dzielnicy. Patronat nad wydarzeniem objął Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. {phocagallery view=category|categoryid=811|limitstart=0|limitcount=0|detail=8|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|float=left|displayimgrating=0|imageordering=1}