Wyróżnione wydarzenia

 • Będą maseczki dla żoliborskich seniorów i osób niepełnosprawnych

  Zarząd Dzielnicy Żoliborz podjął decyzję o wystąpieniu do Prezydenta m.st. Warszawy z wnioskiem o zmianę w budżecie umożliwiającą zakup maseczek ochronnych oraz płynów do dezynfekcji rąk z przeznaczeniem dla żoliborskich seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Maseczki mają być przekazane seniorom, w szczególności tym, którzy znajdują się pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej na Żoliborzu oraz uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy i ich rodzin.

 • Komunikat Urzędu Dzielnicy Żoliborz w sprawie SGSP

  W nawiązaniu do wypływających do Urzędu Dzielnicy Żoliborz zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców i w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w Szkole Głównej Służby Pożarniczej informujemy, że jesteśmy w stałym kontakcie z Rektorem-Komendantem SGSP. Od pojawienia się pierwszych problemów monitorowaliśmy sytuację w szkole i utrzymywaliśmy bezpośredni kontakt telefoniczny z jej władzami. Ponad to, w piśmie z 10 kwietnia 2020 r. zwróciliśmy się do Rektora-Komendanta SGSP z prośbą o rozważenie zmiany sposobu przemieszczania się studentów, tak aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Żoliborza w tej trudnej dla wszystkich sytuacji.

 • Warszawa wspiera organizacje pozarządowe

  W związku z epidemią koronawirusa miasto podjęło szereg działań, aby pomóc organizacjom społecznym w realizacji zadań na rzecz mieszkańców. W tym celu zaproponowane zostały zmiany w umowach dotacyjnych i wystosowany apel o uwzględnienie NGO w rządowej specustawie zwalczania COVID-19.

 • Warszawa wstrzymuje wysyłkę zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego

  Zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność będą wysyłane do mieszkańców dopiero, gdy ustąpi zagrożenie epidemiczne. Taką decyzję wspólnie z burmistrzami podjął prezydent Rafał Trzaskowski.Prezydent Warszawy zdecydował, aby niepotrzebnie nie narażać mieszkańców na kontakt z wirusem, dlatego wszystkie sprawy związane z przekształceniem będzie można załatwić później, nie martwiąc się ustawowymi terminami i nic na tym nie tracąc. Umożliwia to uchwała Rady m.st. Warszawy z 19 marca 2020 roku, wprowadzająca dodatkowe 98- i 99-proc. bonifikaty od rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 rok.Przypominamy jednak o obowiązku opłacenia użytkowania wieczystego za 2019 i 2020 rok, jeśli nasza nieruchomość nie znajduje się w wykazie przekształconych nieruchomości.Opłatę za użytkowanie wieczyste za 2019 r. należało uiścić do końca marca 2019 r. Opłatę za użytkowanie wieczyste za 2020 r. należy uiścić do końca czerwca 2020 roku. Mieszkańcy Żoliborza, opłaty roczne za użytkowanie wieczyste powinni wnosić na rachunek bankowy Urzędu Dzielnicy Żoliborzy nr: 22 1030 1508 0000 0005 5003 7009.Osoby, których nieruchomości uległy przekształceniu, ale nie wystąpiły z wnioskiem o opłatę jednorazową i bonifikatę, powinny taki wniosek złożyć do 31 grudnia 2020 r. oraz wnieść opłaty przekształceniowe roczne za rok 2019 i 2020 (w wysokości opłaty rocznej pomniejszonej o 98 lub 99% bonifikaty). Następnie 98 lub 99 % bonifikata zostanie naliczona od opłaty jednorazowej za pozostały okres 19 lub 18 lat. Bonifikaty obejmują również opłaty wnoszone za stanowiska postojowe i garaże.Informacja najważniejsza – jeżeli do końca 2020 r. właściciel wystąpi o opłatę jednorazową z bonifikatą, to w ogólnym rozrachunku (suma opłat rocznych i jednorazowej) uzyska on 98 lub 99 % bonifikaty od pełnej liczby 20 opłat przekształceniowych – tj. zachowa prawo do pełnej zniżki, bez względu na datę otrzymania dokumentu z Urzędu Dzielnicy.Zaświadczenia oraz informacje o opłatach jednorazowych będą oczywiście przygotowywane, a wysyłka dokumentów wznowiona, gdy minie zagrożenie spowodowane wirusem SARS-CoV-2. W przypadku dzielnicy Żoliborz zaświadczenia o przekształceniu wysłane zostały już dla 94% użytkowników wieczystych, których nieruchomości uległy przekształceniu. Aktualnie przygotowywane są przede wszystkim informacje o opłatach jednorazowych oraz zaświadczenia potwierdzające spłatę wniesionych opłat.

 • Zakaz używania Veturilo

  Kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa wpływają również na działanie systemu Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo. Możliwość wypożyczenia miejskich jednośladów jest zawieszona od 1 do 11 kwietnia. Na Żoliborzu mieszkańcy korzystają na co dzień z 14 stacji Veturilo.

 • Kolejne kroki w walce z koronawirusem

  Od 1 kwietnia rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Ich celem jest maksymalne ograniczenie liczby osób, przebywających w jednym miejscu. Zmieniają się m.in. zasady przemieszczania się i robienia zakupów. Każda osoba do 18 roku życia będzie mogła wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Co jeszcze się zmienia?

 • e-sport na Żoliborzu

  Drodzy Mieszkańcy Żoliborza, witam serdecznie na naszej nowej, sportowej stronie. Powstała ona z myślą o tym trudnym okresie, który zmusił nas do ograniczenia dotychczasowej aktywności ruchowej i zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń. Dlatego, wspólnie z mistrzami różnych dyscyplin sportu, zapraszamy do udziału w sportowych zajęciach i trochę innej niż zazwyczaj aktywności fizycznej. We współpracy i dzięki wsparciu trenerów z żoliborskich klubów sportowych: Szkoły Boksu Jacka...